13.1 C
Nitra
pondelok, 26 septembra, 2022

Nitra: RSÚC plánuje modernizáciu techniky za jeden milión eur

Akciová spoločnosť Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK), ktorá sa stará o údržbu ciest, plánuje modernizáciu svojej techniky. Tá súčasná je už podľa vedenia Regionálnej správy a údržby ciest Nitra, a. s., (RSÚC) z veľkej miery zastaraná a vyžaduje stále vyššie sumy na údržbu.

Podľa RSÚC tvorí v súčasnosti až dve tretiny jej vozového parku technika obstaraná v rokoch 1970 až 2000. Údržbu ciest v kraji tak zabezpečuje napríklad 57 sypačov, ktoré boli nakúpené v 70., 80. a 90. rokoch minulého storočia. Sumy potrebné na údržbu a opravy  techniky tak každý rok prekračujú 450.000 eur.

Problémy so zastaraným vozovým parkom chce RSÚC riešiť aspoň sčasti investičným úverom v hodnote jeden milión eur. Chce zaň nakúpiť predovšetkým nové sypače s kompletnou nadstavbou a traktory a vyšším výkonom a potrebným náradím. Časť úveru má ísť aj na generálne opravy techniky. „V prípade sypačov je nevyhnutný nákup vozidiel s vyššou nosnosťou, aby bolo možné na jedno naloženie zabezpečiť posyp dlhšej trasy. Tým dôjde k zásadnému zníženiu nevýkonných kilometrov,“ uviedla RSÚC.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné, tsk.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články