7.1 C
Nitra
sobota, 20 apríla, 2024

Nitra: Region art predstaví najlepšie diela neprofesionálnej výtvarnej tvorby

Maľbu, priestorovú tvorbu, insitné umenie, digitálnu tvorbu, kresbu, grafiku i experiment predstavuje výstava Region art v Krajskom osvetovom stredisku (KOS) v Nitre. Výstava diel od 49 autorov je súčasťou 60. ročníka regionálnej postupovej súťaže neprofesionálnej výtvarnej tvorby Výtvarné spektrum. Návštevníci si ju môžu pozrieť v pracovných dňoch od 9. do 30. marca, informovala Zdenka Smrečková z KOS.

Nitra: Region art predstaví najlepšie diela neprofesionálnej výtvarnej tvorby

Vyhlasovateľom a odborným garantom súťaže je Národné osvetové centrum Bratislava, organizátorom regionálneho kola je KOS v Nitre. Súťaž sa organizuje každý rok, zapojiť sa môže mládež od 15 rokov a dospelí. V súlade s propozíciami sa prihlasujú do dvoch vekových skupín a šiestich súťažných kategórií. V roku 2023 bola počtom diel i autorov opäť dominantná maľba. Zastúpené boli všetky súťažné kategórie – kresba, grafika, priestorová tvorba, insitné umenie, digitálna tvorba i experiment. Odporúčanou, nie však povinnou témou pre tento ročník bol autoportrét.

Do regionálneho kola bolo v tomto roku prihlásených 161 výtvarných diel. Odborná porota udelila štyri ceny a 14 čestných uznaní. „Pri rozhodovaní sme si uvedomovali, že ocenenia a výber diel na výstavu by mali byť pre súťažiacich zároveň istým potvrdením správneho smerovania v ich tvorbe, a tiež stimulom pre ďalšiu prácu,“ povedal predseda poroty Karol Felix.

Porota hodnotila silu výpovede diela, celkový výraz, osobitosť výtvarného stvárnenia a myšlienky diela, autenticitu, originálnosť rukopisu, technické a kompozičné zvládnutie, farebné cítenie a odolnosť proti komerčnému tlaku a vizuálnej povrchnosti.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x