13.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Nitra: Poskytne na kultúru, pamiatky a cestovný ruch dotácie 123.000 eur

Mesto Nitra podporí projekty v oblasti kultúry, pamiatok a cestovného ruchu sumou 123.000 eur. Peniaze na dotácie schválili mestskí poslanci na svojom štvrtkovom rokovaní.

Ako informovala radnica, na kultúru a kreatívny priemysel je vyčlenených 96.000 eur. Mesto z nich podporí celkovo 38 projektov. Na jednotlivé aktivity pôjdu dotácie od 500 do 7500 eur. „Medzi podporenými projektmi je napríklad 32. ročník Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, 45. ročník medzinárodného folklórneho festivalu Akademická Nitra či 21. ročník Nitrianskych univerzitných dní,“ uviedla Lenka Mareková z mestského úradu.

Tri projekty zamerané na obnovu kultúrnych pamiatok radnica podporí sumou 20.000 eur. Bude sa z nich realizovať tretia etapa reštaurovania Kaplnky Božieho hrobu na Kalvárii, obnova Rímskokatolíckeho kostola sv. Ondreja v Dolných Krškanoch a remeselno-umelecká obnova vstupných dverí domu na Farskej ulici.

Podpora cestovného ruchu sa v tomto roku zameriava hlavne na rozvoj udržateľného mestského cestovného ruchu, rozvoj Cyrilometodskej cesty a pútnického cestovného ruchu i na odporu jedinečných zážitkových aktivít. „Suma 12.000 eur bude rozdelená medzi šesť projektov,“ povedala Mareková.

Podľa jej slov mestský úrad zaevidoval celkovo 94 žiadostí. Z nich bolo 78 z oblasti kultúry a kreatívneho priemyslu, štyri boli zamerané na podporu kultúrnych pamiatok a pamätihodností a 12 žiadalo peniaze na projekty rozvíjajúce cestovný ruch. „Mrzí ma, že viaceré organizácie, ktoré pôsobia v našom meste, nedostali dotáciu v patričnej výške. Kultúra a cestovný ruch sa potrebujú po pandémii nadýchnuť a opäť naštartovať. Rešpektujem však rozhodnutie poslancov a pevne verím, že v budúcom roku vyčlenia viac peňazí na kultúru, ale aj na šport,“ povedal primátor Marek Hattas, podľa ktorého len v oblasti živej kultúry boli doručené projekty, na ktoré organizácie a inštitúcie žiadali celkovo 571.688 eur.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x