20.1 C
Nitra
sobota, 13 apríla, 2024

Majiteľ siete reštaurácií v Nitrianskom kraji si poriadne zavaril. Viaceré jeho pokladne umožňovali podvody!

Slováci sa už naučili ako niektoré zákony a nariadenia efektívne obchádzať, a pri tom zarobiť nejaké euro, ktoré by inak odovzdali štátu. Že sa to nie vždy vypláca sa presvedčil majiteľ siete reštaurácií v Nitrianskom kraji, na ktorého podvody prišli kontrolné orgány.

Príslušníci Finančnej správy SR, ľudovo povedané colníci, spravili už nejednému „špekulantovi“ škrt cez rozpočet pri pokuse obohatiť sa nepriznaním zisku z jeho podnikateľskej činnosti. Tentokrát sa tak stalo majiteľovi známej siete reštaurácií v Nitrianskom kraji, v ktorých zákazníkom vydávali falošné pokladničné doklady. Aj on sa teda mohol sám na vlastnej koži presvedčiť, že podvádzať štát sa nevypláca.

Na podvod slúžili „správne“ nastavené pokladne

V reštauráciách jedného z podnikateľov v Nitrianskom kraji vydávali falošné pokladničné doklady. Na tieto podvody im, podľa hovorkyne Finančnej správy Martiny Rybanskej, prišli kontrolóri finančnej správy, ktorí prevádzky monitorovali už dlhšie a celkovo v rámci kontrolnej akcie zabezpečili až 19 pokladníc. V apríli a v máji tohto roka zrealizovali „finančáci“ skryté kontrolné nákupy, pričom v 8 prevádzkach patriacich rovnakému majiteľovi už „takto na diaľku“ zistili vydávanie falošných pokladničných dokladov. Následne uskutočnili v druhej polovici mája miestne zisťovania, ktoré podvodné konanie potvrdili.

Do podvodov s daňovými vratkami boli zapletení aj daniari, dostávali úplatky

„Kontrolované pokladnice umožňovali vystaviť doklady, ktoré neboli zasielané do systému e-kasa a neboli ani ukladané do chráneného dátového úložiska (CHDÚ). Samotná obsluha pritom mala možnosť zvoliť si, či doklad bude vytlačený cez tlačiareň, na ktorú je pripojené CHDÚ, alebo cez tlačiareň, kde nie je pripojené žiadne CHDÚ,“ prezradila Rybanská, podľa ktorej sa finančnej správe v rámci kontrolnej akcie podarilo zaistiť celkovo v 8 prevádzkach až 19 online registračných pokladníc (ORP), ktoré vydávali falošné pokladničné doklady. Pokladnice budú podrobené technickej expertíze.

Zistenia finančákov budú odstúpené daňovákom

Týmto úkonom však kontrola pre majiteľa prevádzok nekončí. „Podozrivý je zo spáchania správneho deliktu, nakoľko prijatá tržba bola na základe falošného pokladničného dokladu, tiež vzniklo dôvodné podozrenie z pozmeňovania údajov v ORP, ako aj dôvodné podozrenie z toho, že ORP nespĺňali zákonom stanovené požiadavky týkajúce sa vydaných pokladničných dokladov a ukladania údajov do CHDÚ,“ vysvetlila v tlačovej správe hovorkyňa Finančnej správy SR. Výška pokuty bude závisieť od technickej expertízy a jej zistení, pričom je pravdepodobné, že zistenia môžu vyústiť aj do trestného oznámenia pre spáchanie trestného činu krátenia dane a poistného.

Topoľčany: Polícia upozorňuje na pribúdajúce podvody s kryptomenami

„Na základe doposiaľ zdokumentovaných zistení hrozí podnikateľovi pokuta v rozmedzí od 2000 eur až do 10-tisíc eur za každú prevádzku. Po vykonaní technickej expertízy budú zistenia postúpené príslušným daňovým úradom pre účely daňovej kontroly,“ dodala na záver Rybanská. Podnikateľ, ktorého odhalili v Zlatých Moravciach pred tromi rokmi, musel na mieste zaplatiť pokutu 2-tisíc eur. Rovnako aj on mal dve tlačiarne, pričom jednu používal na tlač pokladničných dokladov zaevidovaných v systéme eKasa a druhú na tlač simulovaných dokladov.

Dodo Púchovský, foto:freepik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x