12 C
Nitra
sobota, 2 marca, 2024

Nitra: Po piatich mesiacoch ukončená rekonštrukcia Kráľovskej cesty

Mesto Nitra ukončilo rekonštrukciu Kráľovskej cesty, ktorá vedie pamiatkovou rezerváciou na hradnom kopci. Celkové náklady na obnovu viac ako 170 metrov dlhého dláždeného úseku dosiahli sumu 240.000 eur.

Obnova Kráľovskej cesty sa začala ešte v júli. Počas prác došlo k odhaleniu pôvodnej historickej dlažby v jej hornej časti. „Išlo o úsek dlhý približne 50 metrov na mieste, kde sa cesta napájala na Námestie Jána Pavla II. Pôvodnú dlažbu odhalila sonda aj v miestach smerom k múru Veľprepoštského paláca. Dlažba bola zmonitorovaná archeológmi a odovzdaná Krajskému pamiatkovému úradu. To bol hlavný dôvod, pre ktorý rekonštrukcia trvala dlhšie, ako sa predpokladalo,“ informovala radnica.

Obnova v chránenej pamiatkovej rezervácii musela byť vykonaná tak, aby zostal zachovaný pôvodný charakter Kráľovskej cesty, ktorá bola dláždená andezitovými kockami. Stavebná firma musela pôvodný povrch odstrániť a každý použiteľný kus dlažby opätovne umiestniť na jeho miesto. „Zvyšok bol doplnený novou dlažbou, ktorú schválil Krajský pamiatkový úrad. Súčasťou prác bolo aj vybudovanie troch nových dažďových vpustí a umiestnenie desiatich pouličných LED svietidiel,“ pripomenul magistrát.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články