15.4 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

Nitra: Likvidáciu čiernej stavby pod hradom by zrejme muselo zaplatiť mesto

Odstránenie čiernej stavby pod Nitrianskym hradom by si vyžiadalo vyše 340.000 eur. Podľa analýzy, ktorú si nechala vypracovať radnica, by zrejme všetky náklady na zbúranie objektu na Podzámskej ulici muselo zaplatiť mesto zo svojho rozpočtu.

Nitra: Likvidáciu čiernej stavby pod hradom by zrejme muselo zaplatiť mesto
Kontajnerový dom v Nitre (nn)

Nelegálna trojpodlažná stavba z lodných kontajnerov vznikla pod Nitrianskym hradom pred viac ako piatimi rokmi. Aj napriek tomu, že mesto má v rukách právoplatné rozhodnutie o jej odstránení, budova v centre mesta stále stojí. Jej majiteľ ju neodstránil ani po opakovaných výzvach súdneho exekútora. Mesto môže čiernu stavbu zbúrať aj samo, náklady na asanáciu si môže následne vymáhať od majiteľa stavby.

100 dní Hattasa vo funkcii: Hlúpa ignorácia a žiadne odpovede, toto je NÁŠ primátor?

Podľa vypracovanej analýzy je však nereálne, že by radnica nejaké peniaze získala. „Na žiadosť mesta Nitra súdny exekútor opätovne preveril oficiálne majetkové pomery povinného. Zo zistení vyplýva, že ak mesto pristúpi k odstráneniu nepovolenej stavby, bude to na vlastné náklady bez možnosti úhrady trov od povinného,“ uvádza v materiáli zástupkyňa prednostu mestského úradu Ivana Buranská.

Ak by teda mesto chcelo zlikvidovať čiernu stavbu na Podzámskej ulici, muselo by vo svojom rozpočte najskôr nájsť vyše 340.000 eur. Náklady však môžu byť aj vyššie. „Projektantovi nebola sprístupnená stavba pre tvaromiestnu obhliadku. Cena búracích prác preto bola určená na základe projektovej dokumentácie, a teda nemusí byť konečná,“ pripomenul mestský úrad.

Okrem vyčlenenia financií by mesto muselo zabezpečiť firmu na búracie práce, stráženie staveniska i samotné búrane. Pri ňom musí predchádzať vzniku škody na susedných stavbách a verejnej komunikácii. Zároveň by muselo zabezpečiť usmernenie dopravy i prítomnosť mestskej polície. „V priebehu odstraňovania stavby je potrebné taktiež zabezpečiť odnesenie hnuteľných vecí a odvoz odpadového materiálu a jeho zneškodnenie. Súdny exekútor by musel zabezpečiť doručenie a zverejnenie výzvy na opustenie stavby povinnému a obyvateľom objektu, a tiež upozornenie Policajného zboru SR o termíne odstraňovania a o tom, že v objekte sa môžu nachádzať ľudia,“ konštatuje sa v analýze.

O materiáli, v ktorom boli zhrnuté možnosti pri búraní čiernej stavby v centre Nitry, rokovali na svojom marcovom rokovaní aj mestskí poslanci. O ďalšom postupe však nerozhodli a analýzu iba vzali na vedomie.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x