20.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Nitra: Históriu spodnej bielizne predstaví nová výstava v Ponitrianskom múzeu

Históriu spodnej bielizne predstaví nová výstava, ktorú 31. augusta sprístupnia v Ponitrianskom múzeu. Ako uviedli organizátori, návštevníkom umožní nahliadnuť pod šaty z obdobia od polovice 19. storočia až do polovice 20. storočia.

Základ výstavy tvoria časti spodného odevu, ktoré boli súčasťou výbavy nevesty v 19. storočí. Súbor doplnila autorka výstavy Gréta Nováková vlastnoručne ušitými replikami a predmetmi zo zbierok Tekovského múzea v Leviciach. „V minulosti mal spodný odev predovšetkým praktickú funkciu, chrániť telo pred vonkajšími vplyvmi prostredia. Postupom času sa začala formovať i jeho estetická funkcia a snažil sa napomáhať dosiahnuť dobový ideál krásy. Napríklad štíhly osí pás, požadovanú veľkosť poprsia alebo šírku bokov,“ uviedla kurátorka výstavy Katarína Beňová.

Históriu spodnej bielizne doplnia panely s obrázkami odevov od praveku až po novovek. „Výstava prezentuje históriu spodnej bielizne zhruba do 50. rokov 20. storočia. Predstaví elegantné aj každodenné kúsky, ktoré tvorili súčasť šatníka dám z vyššej spoločnosti v mestách, ale aj obyčajných žien z vidieka. Nezabúda sa ani na pánov. Na výstave návštevník uvidí originály, ale aj repliky odevov, ktoré nosili aj muži,“ doplnila Beňová. Ako pripomenula, výstava potrvá v Ponitrianskom múzeu do 25. októbra.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x