17.4 C
Nitra
utorok, 25 júna, 2024

Nitra: SPU si z Agrokomplexu odniesla dva Zlaté kosáky

Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre si z tohtoročnej výstavy Agrokomplex odniesla dva Zlaté kosáky. Ocenenia z rúk ministra pôdohospodárstva Jozefa Bíreša si SPU prevzala za autonómny systém riadenia mobilného robota a vedeckú publikáciu Technika pre vinohradníctvo a vinárstvo.

Podľa slov hovorkyne SPU Renáty Chosraviovej hodnotiaca komisia ocenila riadiacu jednotku autonómneho mobilného robota SaMoRob, ktorý pracuje na princípe spaľovacieho motora s hydraulickým pohonom a tiež autonómneho mobilného robota Salamander, ktorý je elektrickou verziou malotraktora a je určený pre malé výmery pôdy. „Ide o diela vývojárskeho tímu pod vedením Vladimíra Cvikloviča z Ústavu elektrotechniky, automatizácie, informatiky a fyziky,“ doplnila Chosraviová.

Nitra: SPU si z Agrokomplexu odniesla dva Zlaté kosáky

Ako dodala, vedecká publikácia Technika pre vinohradníctvo a vinárstvo deväťčlenného autorského kolektívu pod vedením Jána Jobbágyho z Ústavu poľnohospodárskej techniky, dopravy a bioenergetiky získala ocenenie za zhrnutie najnovších vedeckých poznatkov v uvedenej problematike. „Cieľom odborníkov je prispievať k rozvoju poznania v oblasti vinohradníckej a vinárskej techniky,“ uviedla Chosraviová.

Ocenenie Zlatý kosák je tradičnou súčasťou výstavy Agrokomplex. Odovzdáva sa v kategóriách veda a výskum, rastlinná výroba a mechanizácia a živočíšna výroba. „Ide o špeciálnu cenu ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a štátneho podniku Agrokomplex Národné výstavisko,“ pripomenula Chosraviová.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x