10.1 C
Nitra
piatok, 19 apríla, 2024

Nespokojní Slováci dnes volali: Hanbáá! aj Fúúj!, smerovali to na celú koalíciu

Slovenské hlavné mesto Bratislava sa dnes premenilo na protestujúce, kde nespokojní Slováci vyjadrovali svoje emócie. Očakávali sa ich však podstatne viac, pretože toto množstvo s našou koalíciou a jej obmedzeniami zrejme ani len nepohne.

Bratislava mala byť dnes mestom protestov. Avizovaných ich bolo asi až desať, lenže zatiaľ sa vo významnejšom množstve konali dva. Na Šafárikom námestí a pred Národnou radou pri soche Alexandra Dubčeka.

https://www.nitranoviny.sk/dnes-v-bratislave-foto/

Dnešný 17. november mal byť po 32 rokoch opäť revolučný. Mal, lenže bol iba slabým odvarom toho, ktorý bol na začiatku „nežnej revolúcie“. Šafárikove námestie a námestie pred parlamentom pri soche Alexandra Dubčeka boli dve miesta, kde sa síce stretli tisíce rozhnevaných a sklamaných Slovákov, no žiadne desaťtisíce či státisíce ako v roku 1989 neprišli. Žiaľ, pretože takto si žiadnu zmenu, po ktorej tak veľmi túžia, vybojovať nedokážu.

Protesty sa síce zaobišli bez provokácií, no ľudí na vytúženú zmenu bolo opäť málo

Kľúčmi ako pre 32 rokmi sa dnes tiež neštrngalo a okrem mohutných pokrikov „Fúúúj!“ či „Hanbááá“, alebo mohutného pískania a trúbenia sa nič také „revolučné“ nedialo. Na škodu veci, lebo takto vyzerali protesty viac neškodne ako tak, že by mali niečo zmeniť. Na Šafárikovom námestí sa konal generálny občiansky štrajk, ale aj protest hnutia Republika, na ktorý síce prišlo dosť veľa ľudí, ale všetko sa to nieslo v pokojnej atmosfére.

„Žiadne provokácie sa tu nediali. Okolo pol štvrtej tu boli asi 10-tisíc ľudí, no ďalší ešte prichádzali,“ povedala Monika zo Šurian. Pred protestujúcimi vystúpili aj právnici Marek Géci a Lukáš Machala, pridal sa aj doktor Peter Lipták, ale pripravení boli aj ďalší rečníci. „Hovorilo sa o zdražovaní a aj o tom, že pre vysoké ceny a zvyšujúcu sa chudobu sa mnohí uchyľujú k samovraždám. Neobišla sa ani téma očkovania. Diskutovalo sa o tom, že tí, ktorí sa dali zaočkovať by mali akceptovať tých, ktorí to odmietajú, lebo to, či si človek dá do seba pichnúť experimentálnu vakcínu by mala byť každého slobodná vôľa. Veď tak, ako akceptujeme my ich, nech oni akceptujú nás,“ dodala Monika.

Nespokojní Slováci dnes volali: Hanbáá! aj Fúúj!, smerovali to na celú koalíciu

Pred sochou Alexandra Dubčeka sa zase zišli priaznivci strany Smer-SD, ktorých tam bolo tiež niekoľko tisíc. K zúčastneným sa prihovorili prakticky všetci vrcholoví členovia strany. Chýbal iba najväčší „burič! Ľuboš Blaha, ktorý je v karanténe. Prirodzene, najväčší záujem bol o šéfa smerákov a trojnásobného premiéra Roberta Fica. Pri jeho slovách, že keď prichádzali videli asi stovku po zuby ozbrojených policajtov sa ozýval nielen mohutný piskot, ale aj pokriky ako „Fúúúúj!“ či „Hanbááá!“

„Odkazujeme Hamranovi a Mikulcovi, že my všetci sme slušní a demokratickí ľudia, ktorých netreba doprevádzať s obuškami, so samopalmi a vodnými delami. Hanba ministrovi,“ odkázal šéfovi rezortu vnútra trojnásobný premiér. Aj protest smerákov, z ktorých niektorí rečnili bez rúšok či respirátorov, sa zaobišiel bez výtržností.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články