21.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Artur BEKMATOV: NEŽIJEME. PREŽÍVAME. Z RUKY DO ÚST

Tradičné porovnávanie života pred novembrom 1989 a po ňom postupne stráca zmysel.

Artur BEKMATOV: NEŽIJEME. PREŽÍVAME. Z RUKY DO ÚST
Artur Bekmatov

Pamätníkov po troch dekádach ubúda a naopak do života vstúpila generácia Slovákov, ktorá minulý režim nezažila a nemá tak s čím porovnávať. Aj z tohto dôvodu sme sa v hnutí Socialisti.sk rozhodli zrealizovať prieskum zameraný výhradne na kvalitu súčasného života.

Výsledky sú v niektorých prípadoch alarmujúce.

Artur BEKMATOV: NEŽIJEME. PREŽÍVAME. Z RUKY DO ÚST

1,2 MILIÓNA SLOVÁKOV ŽIJE Z RUKY DO ÚST

Vyplýva to z prieskumu, ktorý si dalo v októbri spraviť hnutie Socialisti.sk u agentúry Vox politico. Na otázku „Umožňuje Vám Váš súčasný príjem žiť plnohodnotne (nie len prežívať)?“ odpovedalo záporne 22,6%. To predstavuje až 1,2 milióna ľudí, pričom až dve tretiny z toho sú ženy. Najviac je zasiahnutý vidiek, kde takto podľa nášho prieskumu žije až 49,4%, teda takmer polovica.

Artur BEKMATOV: NEŽIJEME. PREŽÍVAME. Z RUKY DO ÚST

SLOBODA LEN NA PAPIERI

Od novembra ‘89 mnohí očakávali väčšiu slobodu. No z nášho prieskumu vyplýva, že okolo pol milióna ľudí na Slovensku si nemôže slobodne vybrať svojho zamestnávateľa kvôli svojej finančnej situácii. Opäť je najviac zasiahnutý vidiek, kde ide až o každú siedmu osobu. Na toto si treba spomenúť, keď budú pravičiari obviňovať jednotlivcov z toho, že si za svoju chudobu môžu sami, alebo že ak chcú lepší plat, nech si vyberú iného zamestnávateľa. Opäť sa ukazuje, ako sú títo ľudia odtrhnutí od reality.

Artur BEKMATOV: NEŽIJEME. PREŽÍVAME. Z RUKY DO ÚST

DEMOKRACIA VŠADE, LEN NIE NA PRACOVISKU

V práci trávime tretinu dňa (polovicu, ak nerátame spánok). Napriek tomu v práci za nás rozhodujú iní. Ako vyplýva z nášho prieskumu, len vyše 40% ľudí má možnosť nejako sa podieľať na rozhodovaní o svojich pracovných podmienkach. Túto možnosť má iba tretina žien. Vo veľkých mestách je sloboda na pracovisku ohrozená viac než na vidieku – ide až o 43,4% ľudí z veľkomiest. Reálne je situácia vo veľkých mestách, mestách a na vidieku podobná: až dve tretiny ľudí o svojich pracovných podmienkach nerozhoduje alebo si nie sú isté. Toto číslo je alarmujúce. Naše hnutie je na rozdiel od iných skalopevne presvedčené, že demokracia na pracovisko patrí a treba ju prehlbovať. Doterajšie vlády buď nekonali, alebo priamo bojovali proti jej posledným zvyškom v podobe odborov. Sme pripravení to zmeniť!

Artur BEKMATOV: NEŽIJEME. PREŽÍVAME. Z RUKY DO ÚST

ANTISOCIÁLNE BÝVANIE

Takmer 60% Slovenska stojí bývanie polovicu mesačného príjmu alebo viac. U žien je to dokonca až 66 percent. Najhoršie sú na tom mladí a seniori, teda finančne najslabšie ročníky – iba tretina z nich dáva na bývanie menej než polovicu mesačných príjmov. O nedostupnosti dôstojného a dostupného bývania sme už hovorili. Táto situácia je neudržateľná. Kým investičné byty rastú ako huby po daždi, Slovenky a Slováci si musia upierať od úst, aby zaplatili za strechu nad hlavou – za ľudské právo.

Autor je predsedom politickej strany Socialisti

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články