20.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Nerobte zo mňa konšpirátorku: Vodu kážu, víno pijú

V sobotu som zverejnila status a video poslanca NR SR Mariána Kotlebu, na ktorom vidieť tancujúceho muža so ženou na 14. slovenskej infektologickej konferencii 14.10 – 16.10 v hoteli Mikádo v Nitre.

Aby bolo jasné hneď na úvod, áno, to video niekto na akcii natočil a poslal ho poslancovi. Nie som ani jeho fanúšička, ani jeho kamarátka, som novinárka a môžete si myslieť čo chcete, pokiaľ sedí v parlamente, tak to rešpektovať musíme, rovnako ako zákon, za prijatie ktorého zahlasuje. Ak ho v parlamente nechcete, tak ho odtiaľ dostaňte preč. Video som zverejnila preto, lebo ma natiahlo od zlosti, že niekto zasa porušuje pravidlá a iný za to isté dostane pokutu. A ešte ho za to aj pranierujú. Mimochodom, ten respirátor nemal nenasadaný iba tancujúci pár, bolo ich tam viac, aby som bola férová.

Nerobte zo mňa konšpirátorku: Vodu kážu, víno pijú

Prekvapilo ma, že sa do mňa pustili niektorí ľudia, ktorých si, mimochodom, vážim, a obvinili ma z nejakého nezodpovedného šírenia informácií. Zašlo to tak ďaleko, že sme riešili pravidlá covid automatu v červenom okrese, a ja som verejne napísala, že v tomto režime PLATÍ (lebo to jasne z tých pravidiel vyplýva), že v interiéri MUSIA mať všetci respirátor. Bez ohľadu na to, či sú očkovaní, neočkovaní, testovaní, netestovaní, veriaci, či neveriaci… jednoducho, všetci.

Prepáčte, ale ak chcete dôkaz, ako som dostala vysvetlenie, že akcia s očkovanými môže byť v červenom okrese bez respirátora, je tu:

Nerobte zo mňa konšpirátorku: Vodu kážu, víno pijú

Infektologická konferencia oslavou síce nebola, ale zjavne sa večer konal kultúrny program s vystúpením kapely a tancom. Táto celá akcia pod žiadnu výnimku nespadala.

A tu nastal problém. Tvrdím, že v červenom okrese musíme mať všetci respirátory, nech sme už akokoľvek … čkovaní. Presviedčali ste ma, že nie, že očkovaní respirátor mať nemusia.

A ja som vyzerala ako blbec, ktorý si nevie prečítať vyhlášku.

Tak som poslala otázky na Úrad verejného zdravotníctva a Ministerstvo zdravotníctva. Mimochodom, už všade vedeli, čo sa na spomínanej akcii dialo.

Tu je odpoveď Úradu verejného zdravotníctva v Nitre (v plnom znení):

     Dobrý deň, k Vašej otázke zaslanej na tunajší RÚVZ ohľadom organizovania kultúrneho podujatia v „červenom“ okrese  Vám uvádzame nasledovné:

     Pre organizovanie hromadných podujatí je v súčasnosti v platnosti Vyhláška ÚVZ SR č. 254, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam hromadných podujatí.

     V zmysle § 7 ods. 3, sa všetkým fyzickým osobám, fyzickým osobám – podnikateľom a právnickým osobám sa nariaďuje pri usporadúvaní hromadných podujatí kultúrneho charakteru podľa § 2 ods. 3 písm. g) dodržiavať nasledovné kapacity: 

písm. c) citovanej vyhlášky – maximálne 50% kapacity priestorov hromadného podujatia do kapacity 250 osôb v interiéri alebo 500 osôb v exteriéri, pre hromadné podujatia organizované v 1. stupni ohrozenia COVID AUTOMAT-u, pokiaľ organizátor umožňuje vstup do priestorov hromadného podujatia výlučne osobám v režime OTP . 

     V zmysle § 3 písm. d  citovanej vyhlášky – nariaďuje vstup a pobyt v mieste hromadného podujatia umožniť len s prekrytými hornými dýchacími cestami.

     V § 8 – konanie hromadných podujatí –  svadieb, karov, osláv, večierkov, iných obdobných podujatí alebo hromadných podujatí v prevádzkach verejného stravovania sa podľa ods. 3) – Všetkým fyzickým osobám, fyzickým osobám – podnikateľom a právnickým osobám sa nariaďuje pri usporadúvaní hromadných podujatí svadieb, karov, osláv, večierkov, iných obdobných podujatí alebo hromadných podujatí v prevádzkach verejného stravovania dodržiavať nasledovné kapacity: 

písm. c) maximálne 50 osôb v interiéri alebo 80 osôb v exteriéri, pre hromadné podujatia organizované v 1. stupni ohrozenia COVID AUTOMAT-u, pokiaľ organizátor umožňuje vstup do priestorov hromadného podujatia výlučne plne očkovaným osobám.

Z uvedeného vyplýva:

1.  Organizovanie hromadného podujatia v 1. stupni ohrozenia je možné vykonať v zmysle platnej vyhlášky ÚVZ SR a to za dodržania uvedených limitov účastníkov a nastaveného režimu,

2.  T. č. je v platnosti  Vyhláška č. 250  Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ďalej len „úrad“). 

 V zmysle uvedenej vyhlášky podľa § 2 sa   všetkým osobám nariaďuje riadne prekrytie horných dýchacích ciest (nos a ústa) použitím respirátora na verejnosti, vo všetkých priestoroch interiérov budov. 

Povinnosť podľa odseku 1 sa nevzťahuje na osoby uvedené v ods. 3 a 4, kde je jednoznačne uvedené  na koho sa povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest nevzťahuje. 

Spomínaná akcia sa konala v režime OTP (boli tam očkovaní, aj testovaní – áno, mám to overené).

Trocha ma zamrzelo, že ľudia, ktorí ma poznajú ( a to píšem roky a nikdy som nemala s nikým žiadny problém (ľudský), dokonca som nikdy neprehrala žiadny spor za ochranu osobnosti, nikdy som sa nevláčila s politikmi a ani s nimi netancovala) zo mňa zrazu začali robiť nezodpovednú novinárku. Ale tuším prečo, lebo som si dovolila prebrať status Kotlebu?

Kamarát mi dokonca položil otázku: Prečítaj si po sebe ešte raz ten článok. Fakt s ČISTÝM SVEDOMÍM novinára môžeš povedať, že nešíriš bludy? Alebo aspoň ľudí nenavádzaš, aby si ich mysleli?

Tak áno, prečítala som si ho aj niekoľkokrát, a žiadne bludy nešírim. Jednoducho, niekto porušil nariadenia a vyhlášku platnú v červenom okrese a o to smutnejšie je to, kto ich porušil. Pretože potom sa nečudujem, že si z tých vyhlášok časť populácie robí trhací kalendár.

Takže ešte raz:

2.  T. č. je v platnosti  Vyhláška č. 250  Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ďalej len „úrad“). 

 V zmysle uvedenej vyhlášky podľa § 2 sa   všetkým osobám nariaďuje riadne prekrytie horných dýchacích ciest (nos a ústa) použitím respirátora na verejnosti vo všetkých priestoroch interiérov budov. 

V červenom okrese s RESPIRÁTOROM. Či je to kultúrne podujatie, oslava, školenie atď. Pravidlá majú platiť pre každého, alebo zasa šírim bludy?

Vždy, keď som o niečom písala, tak som si to poriadne overila a hlavne, keď som videla, že niekto prekrúca fakty, tak som to rozobrala na drobné.

Vždy som stála na strane slabších, práva a spravodlivosti, rovnako, ako som nikdy neriešila to, kto má aké politické tričko. Pretože chrapúni sa nájdu v každom košiari a rozumní ľudia tiež. Ešte stále si môžem povedať svoj názor, alebo sa mýlim? Navyše si stále myslím, že právo na vyjadrenie názoru, publikovanie, majú všetci bez rozdielu, a dokonca napriek tomu, že s nimi súhlasiť nemusíme. Pretože práve tá ignorácia určitých tém a ľudí vedie mnohých k tomu, že si potom otvárajú stránky s pochybným obsahom.

A hlavne, ešte stále rozmýšľam vlastnou hlavou a nepreberám bezmyšlienkovite názor druhého.

Rovnako zostanem navždy presvedčená o tom, že politici a osoby verejného záujmu sa majú kontrolovať, nie im drukovať. Na to druhé nech si platia reklamu, médií a portálov je na Slovensku dosť.

Majte krásny týždeň, užívajte si len príjemné veci,

Henrieta Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články