19.1 C
Nitra
streda, 26 júna, 2024

Nemecko do konca roka STIAHNE zo SR svoje systémy Patriot

Nemecká armáda plánuje tento rok ukončiť nasadenie svojich systémov protivzdušnej obrany Patriot v Poľsku a na Slovensku. Pre noviny mediálnej skupiny Funke to uviedol hovorca ministerstva obrany v Berlíne. TASR informuje na základe piatkovej správy agentúry DPA.

Stiahnutie systémov Patriot nemeckých ozbrojených síl (Bundeswehr) z Poľska je naplánované na jún; na Slovensku majú byť do konca tohto roka. Hovorca dodal, že obe krajiny boli o týchto plánoch informované. „Samozrejme s našimi partnermi a NATO sme v nepretržitom kontakte, aby sme mohli primerane reagovať na príslušné zmeny situácie,“ uviedol.

Americký systém Patriot nahradí obranný systém Mamba z Talianska, už ho inštalujú

Nemecko presunulo systémy Patriot do Poľska začiatkom roka po tom, čo vlani v novembri na územie Poľska pri hraniciach s Ukrajinou dopadla raketa, ktorá usmrtila dvoch farmárov. Berlín vtedy uviedol, že Varšave pomáha zaistiť jej vzdušný priestor. Podľa Západu vrátane Severoatlantickej aliancie išlo o ukrajinskú protilietadlovú raketu určenú na obranu pred ruskými útokmi.

Ján Baránek natvrdo: Spoločné celoplošné testovanie aj „darovanie“ systému S-300 Ukrajine bolo a je hazardom so životmi občanov Slovenska!

DPA pripomína, že Bundeswehr rozmiestnil dva svoje systémy Patriot na Slovensku v marci 2022. Berlín zareagoval po tom, čo Slovensko krátko po vypuknutí ofenzívy Kremľa poskytlo Ukrajine vlastné systémy protivzdušnej obrany S-300. Už koncom vlaňajška bolo známe, že nemecké vojenské vybavenie umiestnené v SR sa bude musieť koncom roku 2023 vrátiť do Nemecka na technickú údržbu. Berlín teraz plánuje Slovensku do októbra dodať dva systémy protivzdušnej obrany Mantis.

O všetkých rozhodnutiach súvisiacich s rozmiestnením nemeckých protivzdušných systémov Patriot na Slovensku a v Poľsku sa bude diskutovať so spojencami. Oznámilo to v piatok nemecké ministerstvo obrany s tým, že šéf rezortu Boris Pistorius o tom bude rokovať aj na piatkovom stretnutí kontaktnej skupiny pre Ukrajinu na leteckej základni Ramstein v Nemecku. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters. Na stretnutí sa zúčastní aj slovenský dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď.

Nemecké ministerstvo obrany sa takto vyjadrilo po tom, ako noviny mediálnej skupiny Funke s odvolaním sa na hovorcu nemeckého rezortu obrany informovali o pláne stiahnuť systémy Patriot zo Slovenska a z Poľska. Bratislava a Varšava už podľa tejto správy boli s týmto plánom oboznámené.

Nemecké ministerstvo uviedlo, že takéto rozhodnutia sú prijímané v „úzkej koordinácii s vrchným veliteľom síl NATO v Európe (SACEUR) a vždy si vyžadujú samostatné politické rozhodnutie“. Bundeswehr rozmiestnil dva svoje systémy Patriot na Slovensku v marci 2022 s cieľom posilniť východné krídlo NATO. Berlín tak zareagoval po tom, ako Slovensko krátko po vypuknutí ofenzívy Kremľa poskytlo Ukrajine vlastné systémy protivzdušnej obrany S-300. Už koncom vlaňajška bolo známe, že nemecké vojenské vybavenie umiestnené v SR sa bude musieť koncom roka 2023 vrátiť do Nemecka na technickú údržbu.

(tasr, foto: S 300, arch.)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x