23.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Návrh Igora Matoviča: Matky a ľudia do 25 rokov by nemali platiť dane. Za určitých podmienok

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti – OĽANO navrhuje, aby matky detí do 15 rokov a mladí ľudia do 25 rokov neplatil dane z príjmu, ak ich hrubá mzda neprekročí 2000 eur.

„Ženy, ktoré sa rozhodnú stať matkami, vedia, že spoločnosť ich za roky venované výchove detí odmení tým, že budú mať výrazne nižšie platy ako muži a ženy bez detí. Naším návrhom zákona preto chceme napraviť túto krivdu tým, že matky detí do 15 rokov nebudú platiť zo svojej mzdy daň z príjmu,“ uviedol predseda hnutia OĽANO Igor Matovič, ktorý je zároveň predkladateľom zákona.

Návrh zákona určuje pre matky detí do 15 rokov špeciálnu výšku nezdaniteľnej časti mzdy, čo ich oslobodí od platby dane z príjmu do výšky cca 2000 eur mesačne v hrubom. V prípade vyššieho mesačného príjmu matky, z príjmu presahujúceho túto sumu, z neho už matka daň príjmu platiť bude musieť.

Zákon takisto oslobodzuje od platenia dane z príjmu mladých ľudí do dovŕšenia 25 rokov. „To znamená, že mladí ľudia budú môcť od 15 rokov počas nasledovných desiatich rokov pracovať bez platenia dane z príjmu, čo bude motivovať mladých ľudí zostať žiť a pracovať na Slovensku,“ pokračoval líder obyčajných Igor Matovič.

Časť zákona týkajúca sa mladých ľudí do 25 rokov takisto určuje pre týchto daňovníkov špeciálnu výšku nezdaniteľnej časti mzdy, ktorá predstavuje cca 2000 eur mesačne v hrubom. V prípade vyššieho príjmu daňovníka, z príjmu presahujúceho túto sumu mesačne, z neho už daňovník daň príjmu platiť bude musieť.

„Rozhodli sme sa dať pánom poslancom ďalšiu skúšku, ako to myslia s podporou žien a matiek naozaj. Či si myslia, že si ženy a matky kúpia ružičkou či oplzlými vtipmi a potom na nich budú opäť celý rok kašľať, alebo urobia konečne gesto, ktorým ukážeme celej Európe, že sa to dá robiť aj inak,“ doplnil Matovič s tým, že OĽANO vo vláde už presadilo unikátne prorodinné opatrenia, akými sú tehotenský príspevok už od 4. mesiaca tehotenstva vo výške od 240 do 370 eur a extrémna podpora až 200 eur na dieťa mesačne. „Takto si my v hnutí OĽANO predstavujeme skutočný prorodinný štát,“ uzavrel Igor Matovič.

(ts, freepik)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x