12 C
Nitra
streda, 21 februára, 2024

Natrafili ste na internetového podvodníka? Pošlite mu policajný výsmešný obrázok…

Polícia SR ponúka občanom možnosť zaslať výsmešný obrázok každému podvodníkovi, ktorý ich osloví na internete. Ako informovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová, ide o súčasť kampane „Vytoč svojho podvodníka”. Tá má za cieľ prehĺbenie všeobecného povedomia o hrozbe internetových podvodov.

„Obrázok, ktorý si polícia pripravila, má dve verzie. Slovenskú „Mňa neoklameš“ znázorňuje šašo, poukazujúci na smiešne praktiky podvodníkov. Tým, že ho potenciálna obeť pošle priamo podvodníkovi, vysmeje sa mu do tváre,“ uviedla Bárdyová. Na obrázku sa podľa nej takisto nachádza logo polície, a to preto, aby podvodník vedel, že dotyčná osoba nahlási jeho pokus o vylákanie peňazí priamo polícii na jej sociálnych sieťach alebo osobne.

Polícia si pripravila aj anglickú verziu obrázku, a to práve z dôvodu, že mnoho z podvodníkov nepochádza priamo zo Slovenskej republiky. „Verejnosť neraz oslovujú klamári vydávajúci sa za amerických vojakov alebo iní podvodníci, tváriaci sa ako zdravotne znevýhodnení, darcovia svojho miliónového majetku či záujemcovia o ponúkaný tovar. Anglický výraz „Don’t even try” má za cieľ podvodníkovi povedať, nech sa o podvod ani len nepokúša,“ vysvetlila hovorkyňa. Logá kampane si občania môžu stiahnuť do svojich elektronických zariadení.

Polícia zároveň pripomína, že téma internetových podvodov je na neustálom vzostupe. „Samozrejme, že pre políciu nie sú hranice štátov prekážkou, no online podvodníci sa nachádzajú aj v ďalekých krajinách, kde si spolupráca na vyriešení takéhoto druhu trestnej činnosti neraz vyžaduje dlhší čas. O to väčší význam majú preventívne kampane, ktoré sú najúčinnejšou formou, ako bojovať proti masovým podvodom,“ zdôraznila Bárdyová. V prípade domácich podvodníkov verejnosti odporúča s dôverou obrátiť sa na najbližší policajný útvar so všetkými dôkazmi. „Ak je poškodených viac, tzv. hromadné trestné oznámenie môže byť len nápomocné,“ dodala hovorkyňa.

Natrafili ste na internetového podvodníka? Pošlite mu policajný výsmešný obrázok...

Obrázky je možné nájsť na profiloch www.facebook.com/policiaslovakia a www.facebook.com/hoaxpz.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články