15.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

NAKA zadržala známeho nitrianskeho advokáta

Polícia dnes ráno zadržala známeho nitrianskeho advokáta Kamila B.

V Trnavskom a Nitrianskom kraji zasahovala národná kriminálna agentúra. Policajná akcia s krycím názvom BARÓN súvisela s reštitučným konaním Slovenského pozemkového fondu, informovala polícia na facebooku. Nitrianskeho advokáta zadržala polícia v rámci spomínanej akcie, potvrdila polícia.

Výsledkom akcie národnej kriminálnej agentúry sú piati zadržaní. Ide o prípad obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, spáchaného závažnejším spôsobom konania, konkrétne organizovanou skupinou, so škodou veľkého rozsahu. Vyšetrovateľ obvinil päť osôb, medzi nimi niekoľko funkcionárov Slovenského pozemkového fondu. Podľa vyšetrovateľa mali byť členmi organizovanej skupiny pôsobiacej na území Trnavského a Bratislavského kraja,“ uviedla polícia SR.

V rámci uspokojovania istého reštitučného nároku, mali pri vydaní náhradných pozemkov cielene postupovať v rozpore so zásadou hospodárnosti, efektívnosti a účelnosti použitia majetku štátu. S vedomím, že priznaný reštitučný nárok predstavoval nižší spoluvlastnícky podiel, došlo k prevedeniu majetku Slovenskej republiky v správe Slovenského pozemkového fondu na oprávnenú osobu.

Prečítajte si aj: Francúz na Slovensku zreštituoval státisíce metrov pôdy. Štát ich chce späť

Slovenský pozemkový fond však uzavrel zmluvy o bezodplatnom prevode vlastníctva k systematicky vopred vybraným pozemkom. Tie boli v súkromnom záujme tretích osôb. Na základe zmlúv bol zostatok reštitučného nároku neoprávnene navýšený o hodnotu pozemkov viac ako 2,2-milióna EUR. Na páchaní tohto skutku sa už mali podieľať aj ďalší dvaja účastníci organizovanej skupiny a to právny zástupca reštituenta spolu s bývalým zamestnancom Slovenského pozemkového fondu, ktorého vyšetrovateľ obvinil tiež z obzvlášť závažného zločinu legalizácie výnosu z trestnej činnosti. Bývalému zamestnancovi SPF toto obvinenie vyšetrovateľ vzniesol v súvislosti s následným odpredajom sporných, reštituovaných pozemkov. Naďalej prebiehajú vyšetrovacie úkony, preto viac informácií nie je možné poskytnúť.“

Jeho syn, tiež známy právnik, dnes odmietol situáciu komentovať.

(nn)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x