14.1 C
Nitra
utorok, 28 mája, 2024

Nádejní fotografi si vyskúšali prácu v tmavej komore

Nádejní mladí fotografi si počas letnej fotoškoly v rámci Centra voľného času v Prievidzi vyskúšali prácu v tmavej komore. Snímky, ktoré počas týždňa nafotili, si i sami vytvorili.
      Na letnej fotografickej školy fotoklubu Junior Prievidza sa zúčastnil i 16-ročný Samuel Galanský, ktorý sa fotografii venuje i v škole. Do fotoklubu chodí od februára 2020, po tom, ako ho pri fotení oslovila vedúca klubu Magdaléna Malichová. Vo fotoškole priúčal mladších nádejných fotografov klasickému vyvolávaniu fotiek v tmavej komore. „Fotím už deväť rokov. Začínal som ‚digitálom‘ a práve teta Magda ma oboznámila s analógovou fotografiou. Digitálna fotografia je o rýchlosti, o pohybe. Volám ich momentky, keďže chcem väčšinou niečo rýchlo odfotiť. Analógová fotografia je takým uvoľnením, v tme musíte spomaliť a sústrediť sa na to, čo robíte. Nerobí to za vás fotoaparát, ale vy,“ porovnal Galanský.
      O vyvolávaní fotiek v tmavej komore sa mladý fotograf podľa svojich slov dozvedel i na internete, kde sledoval videá s postupmi. Vo fotokomore, ktorú má i doma, strávil dlhé hodiny, v postupoch sa zdokonalil po mesiaci, odhadol.
      „Máme druhý turnus detskej letnej fotoškoly. Chodia nám sem deti od prvého po ôsmy až deviaty ročník, asistentmi sú naši bývalí, ale i súčasní členovia fotoklubu. Pomáhajú im, pracujú s nimi a je to pre nich v podstate škola. Fotografie v tmavej komore niekedy zvládnu lepšie ako ja,“ priblížila Malichová.  
      Viac ako polovica detí podľa nej fotí i na mobilný telefón a na digitálny fotoaparát, analógová fotografia ich zaujala. „Určite sa mladá generácia vracia k tejto klasike. My začíname fotogramami a postupujeme k fotografii,“ dodala.   

Zdroj: TASR

Foto: TASR 
     
          

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články