21.1 C
Nitra
streda, 26 júna, 2024

Na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave opäť zaparkujú historické automobily

Milovníci historických automobilov si už čoskoro prídu na svoje. Na Hviezdoslavovom námestí v bratislavskom Starom Meste sa koncom budúceho týždňa zastaví takmer 120 veteránov, historických vozidiel vyrobených do roku 1939. Stane sa tak v rámci pretekov 1000 míľ československých. Novinkou budú preteky škôlkárov na šliapacích autách.
      „V prvý deň (12. augusta) súťažné posádky vyrazia na 1. etapu na trase Praha-Bratislava, v piatok 13. augusta prebehne slovenská časť súťaže. Počas tejto etapy sa budú musieť pretekári popasovať napríklad s výmenou sviečky na aute či výjazdom na Pezinskú Babu,“ približujú organizátori. Súťažiť budú v šiestich kategóriách a troch etapách.
      Podľa starostky Starého Mesta Zuzany Aufrichtovej dokazujú tieto preteky okrem iného to, že kvalitná práca má svoj význam. „Osemdesiatročné veterány si aj po rokoch dokázali udržať nielen nádherný dizajn, ale aj funkčnosť. Možno práve vďaka týmto nádherným autám si význam poctivej remeselnej zručnosti zapamätajú aj naše deti,“ verí Aufrichtová.
      Tohtoročnou novinkou slovenskej časti podujatia budú preteky najmenších Staromešťanov na šliapacích autíčkach. Preteky s názvom 100 metrov bratislavských odštartujú 13. augusta o 17.00 h na Hviezdoslavovom námestí. Sprievodný program bude pripravený už od 14.00 h. Jeho súčasťou bude aj charitatívna aukcia pre Kvapku nádeje.
      Aktuálny ročník sa koná ako pripomienka 120. výročia narodenia automobilového a motocyklového pretekára Bohumila Turka, ktorého kariéru ukončila havária na pretekoch 1000 míľ československých v roku 1935.
      Preteky 1000 míľ československých patria medzi legendy medzivojnového československého automobilového športu. Milovníci historických áut ich s prestávkami organizujú od roku 1933. Preteky sa konali pod patronátom prezidenta republiky. Slávu pretekov oživili v roku 1970. Do roku 1977 sa akcia konala každoročne, neskôr už len príležitostne. Od roku 2015 jazdia historické automobily 1000 míľ československých opäť každý rok.
      Hlavným organizátorom pretekov je Spolok 1000 míľ československých spolu s Autoklubom Českej republiky a Národným technickým múzeom Praha.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články