19.1 C
Nitra
nedeľa, 26 mája, 2024

Na Univerzitu tretieho veku Trnavskej univerzity sa možno prihlásiť do 31. júla

Nielen trnavskí seniori majú do 31. júla možnosť prihlásiť sa do nového ročníka Univerzity tretieho veku (UTV) Trnavskej univerzity (TU) v Trnave. Aj v nasledujúcom akademickom roku otvára jedno- a trojročné štúdium, informoval o tom PR TU Matúš Demko.

Rok trvajúce programy sú ochrana práv jednotlivca v medzinárodnom a európskom práve, dedičské a rodinné právo, správne a trestné právo, základy práce s počítačom, základy práce s fotografiami, zdravý životný štýl a tiež epidemiológia a preventívna medicína. Tri roky sa študuje psychológia a anglický jazyk pre začiatočníkov a mierne pokročilých. Každý z programov má stanovený minimálny a maximálny počet frekventantov.

„UTV je jednou z možností, ako prežiť poproduktívny vek plnohodnotným spôsobom. Ponúka šancu uspokojiť túžbu po doplnení vedomostí z rôznych vedných odborov, osvojiť si prácu s počítačom, ale rovnako tiež príležitosť naučiť sa nový cudzí jazyk, prípadne sa v ňom zdokonaliť,“ uviedla prorektorka TU pre vzdelávanie Zuzana Nevolná.

UTV je určená osobám nad 40 rokov, podmienkou prijatia je ukončené stredoškolské vzdelanie s maturitou. Prijímacie skúšky sa nekonajú. Vyučovanie býva formou prednášok spravidla sedemkrát za semester, jazyky sa študujú intenzívnejšie, každý týždeň v zimnom i letnom semestri. Po ukončení štúdia TU vydáva absolventom osvedčenie.

Myšlienka zaradiť seniorské vzdelávanie do štruktúry univerzít ako jej samostatnú časť má korene v roku 1968 vo Francúzsku. Vznik prvej UTV na Slovensku vyšiel z iniciatívy Jednoty dôchodcov Slovenska a na návrh rezortov školstva a sociálnych vecí v roku 1990. Odbornej garancie a prípravy programu sa ujala Katedra vzdelávania dospelých Filozofickej fakulty Univerzity Komenského. UTV pri TU začala pôsobiť od akademického roka 1999/2000 na Teologickej fakulte v Bratislave, v Trnave pôsobí od akademického roka 2002/2003, keď boli otvorené študijné programy sociálna práca, právo a politológia. V priebehu rokov pribúdali i odbúdali ďalšie odbory.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x