12 C
Nitra
sobota, 2 marca, 2024

Na Slovensku sa vlani realizovalo 17 realitných obchodov za 516 mil. eur

Na Slovensku sa vlani realizovalo 17 realitných transakcií za celkovo 516 miliónov eur. Na slovenský trh s nehnuteľnosťami však mala vplyv aj pandémia nového koronavírusu, posunula niektoré stavebné procesy a špekulatívne výstavby. Vyplýva to z výročnej správy realitno-poradenskej spoločnosti CBRE a daňovo-poradenskej a audítorskej spoločnosti TPA.
      Ako vyčíslili poradenské firmy vo výročnej správe, 90 % všetkých transakcií na slovenskom realitnom trhu sa vlani zrealizovalo ešte v prvej polovici roka. Medziročne objem investícií poklesol o 24 %. „V rámci segmentov dominovali priemyselné a logistické nehnuteľnosti (49 %), za nimi nasledovali kancelárske nehnuteľnosti (38 %),“ vymenoval obchodný riaditeľ CBRE pre Slovensko Ľubor Procházka.
      Pandémia ovplyvnila aj globálny realitný trh. Aj napriek tomu, že v rámci trhu s nehnuteľnosťami došlo k poklesu tržieb, naďalej ostáva stabilný. V roku 2020 sa v regióne strednej a východnej Európy preinvestovalo približne 14 miliárd eur, čo predstavuje medziročný pokles zhruba o 26 %. „Rozdiely boli viditeľné hlavne v rámci jednotlivých druhov realít. Najodolnejšími odvetviami boli rezidenčné a logistické nehnuteľnosti, pričom veľkým výzvam čelili hlavne odvetvia hotelierstva a maloobchodu,“ spresnili spoločnosti.

Na Slovensku sa vlani realizovalo 17 realitných obchodov za 516 mil. eur
Foto: Archív

V rámci porovnania krajín bolo minulý rok najstabilnejším trhom Nemecko. Celkový objem transakcií sa tu vyšplhal do výšky 79,27 miliardy eur. „Aj keď v porovnaní s rokom 2019 išlo o pokles o 5,5 %, celkovo išlo doteraz o druhý najväčší objem investícií v krajine a investori tu plánujú aj naďalej investovať,“ uviedli spoločnosti.
      Odborníci predpokladajú, že záujem investorov o oblasť nehnuteľností bude aj naďalej veľký, a to aj z dôvodu nízkych výnosov alternatívnych investičných možností.

Zdroj: TASR

  

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články