10.4 C
Nitra
pondelok, 26 februára, 2024

Astrovlak vyrazí za krásami nočnej oblohy 7. júla

Aj túto letnú sezónu si návštevníci Horehronia môžu vychutnať nočnú jazdu na legendárnej Čiernohronskej železnici (ČHŽ) v Čiernom Balogu. Astrovlak vyrazí 7., 14. a 28. júla a prevedie ich Lesníckym skanzenom vo Vydrovskej doline, odkiaľ môžu pozorovať krásy hviezdnej oblohy.

Astrovlak vyrazí za krásami nočnej oblohy 7. júla
Foto: Ilustračné, astro.cz


      „Letný Astrovlak svoje jazdy odštartuje štvrtý rok po sebe. V predchádzajúcich obdobiach zožal zo strany verejnosti obrovský úspech. Podujatie prilákalo turistov nielen z Horehronia, ale i z iných regiónov Slovenska,“ konštatovala v pondelok výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Horehronie Petra Ridzoňová Hlásniková.
      Podľa nej pozorovaniu hviezdneho divadla za pomoci profesionálnych ďalekohľadov predchádza astronomická príprava v horárni, ktorá sa uskutoční pod vedením odborníkov z Hvezdárne v Banskej Bystrici. Tá je organizačnou súčasťou Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. V úvode podujatia bude pre návštevníkov pripravená vstupná prezentácia o vesmíre, ako aj o jeho vzniku a možnostiach pozorovania nočnej oblohy.
      Každý si bude môcť odskúšať jej pozorovanie voľným okom, naučí sa, čo všetko je možné vidieť, ako sa dá za pomoci hviezd orientovať v prírode, a návštevníci si odskúšajú pozorovanie nočného divadla za pomoci profesionálneho astronomického ďalekohľadu.
      „Pre ubytovaných hostí, ktorí sú držiteľmi Horehronie Card, je zabezpečená bezplatná doprava z ubytovacích zariadení v rekreačnej oblasti Tále a obciach Bystrá, Mýto pod Ďumbierom a mesta Brezno priamo do Čierneho Balogu na hlavnú stanicu ČHŽ podľa platného grafikonu. Kapacita autobusu je však obmedzená, preto je nutná rezervácia na www.horehronie.sk, a to minimálne 24 hodín vopred,“ pripomenula Kristína Šajgalíková, destinačná manažérka OOCR.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články