13.1 C
Nitra
sobota, 24 februára, 2024

MZ eviduje požiadavku od 20 nemocníc na prípravu zriadenia triážneho stanu

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR eviduje požiadavku od 20 nemocníc na prípravu zriadenia takzvaného triážneho stanu pred urgentným príjmom.

Rezort je v kontakte so zástupcami Hasičského a záchranného zboru, ktorí deklarovali maximálnu kapacitu na zriadenie 24 triážnych stanov. Pre TASR to uviedla hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová.
      Aktuálne sú dva stany už zriadené pred fakultnými nemocnicami v Nitre a v Banskej Bystrici. „Zdravotnícke zariadenia si tieto stany postavili vo vlastnej réžii. Spomínané dva stany aktuálne nie sú v prevádzke, avšak sú pripravené v prípade potreby plniť funkciu triážneho stanu,“ priblížila Eliášová.

Uistila, že odborníci na ministerstve zdravotníctva pozorne sledujú vývoj epidemickej situácie a v predstihu nastavujú kroky. „Možno zároveň skonštatovať, že na výzvu rezortu sa prihlásilo na pomoc zdravotníckym zariadeniam viac ako 300 študentov medicíny a ošetrovateľstva, ktorí budú v priebehu februára pomáhať v teréne,“ doplnila Eliášová.  

MZ zatiaľ nevydalo pokyn na vytvorenie triážnych stanov. Na účel triáže pacientov sa môžu okrem stanov vyčleniť aj budovy. V prvom kole by mali mať triáž pacientov najmä fakultné a univerzitné nemocnice a potom by malo byť vybratých 19 menších nemocníc.

Zdroj: TASR

Foto: trnava.sk NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články