13.1 C
Nitra
utorok, 4 októbra, 2022

Ivan Korčok: SR a ČR spája jasná podpora dodržiavania princípov právneho štátu v EÚ

Slovensko a Česko spája v európskej politike jasná podpora pre dodržiavanie princípov právneho štátu v EÚ, uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok, keď prijal ministra pre európske záležitosti ČR Mikuláša Beka. TASR o tom informoval komunikačný odbor slovenského rezortu diplomacie.

Bekova prvá zahraničná bilaterálna cesta nadväzuje na návštevy nových českých ústavných činiteľov na Slovensku v decembri minulého a v januári tohto roka.
      Ministri Korčok a Bek hovorili o tohtoročných predsedníctvach, ktoré Slovensko a Česko budú vykonávať od júla. Korčok informoval o prípravách slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej skupine (V4) a líderstva v Slavkovskom formáte (S3), Bek o prípravách polročného českého predsedníctva v Rade EÚ.

Ivan Korčok: SR a ČR spája jasná podpora dodržiavania princípov právneho štátu v EÚ
Foto: Archív NN

„S Českom máme v mnohom veľmi blízke názory, osobitne napríklad v otázke významu dodržiavania pravidiel právneho štátu EÚ. Ak sú pochybnosti o jeho dodržiavaní, zhodneme sa s Českom aj v tom, že cestou by mal byť politický dialóg a hľadanie spoločného riešenia. Česko preberá predsedníctvo Rady EÚ vo veľmi dôležitom čase a my mu prajeme veľa úspechov,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.

Ministri sa zaoberali aj napätím na východnej hranici Ukrajiny a zhodli sa, že diplomacia je jediný nástroj na riešenie situácie, avšak bez spochybňovania základných princípov európskej bezpečnostnej architektúry.
      Bek počas návštevy Slovenska rokoval o aktuálnom dianí v EÚ aj so štátnym tajomníkom slovenského rezortu diplomacie Martinom Klusom. „Teší ma, že s ministrom Bekom sme našli zhodu v mnohých sektorových prioritách českého predsedníctva Rady EÚ, ako je kybernetická bezpečnosť, boj proti odlesňovaniu alebo ochrana novinárov,“ uviedol Klus.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články