12.1 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

Mimovládky volajú po systémových riešeniach ochrany žien pred násilím

Slovensko nedokáže dostatočne chrániť ženy pred násilím. Potrebné sú systémové riešenia a kvalitný legislatívny rámec. Vyplýva to z najnovšej analýzy mimovládnych organizácií Fenestra a Hana. Upozornili, že na Slovensku zažije násilie počas dospelého života približne 34 percent žien.

„Pokiaľ chce SR splniť záväzky, ktoré pre ňu vyplývajú z medzinárodných ľudskoprávnych dohovorov, ale najmä ak chceme, aby sa ženy na Slovensku cítili bezpečnejšie, musí sa nová vláda a relevantné inštitúcie zamerať na tri prioritné oblasti,“ zdôraznila jedna z autoriek analýzy Dušana Karlovská z Fenestry.

Prvou z oblastí je zabezpečenie špecifických služieb pre ženy zažívajúce násilie. Financovanie podporných služieb pre ženy je podľa Fenestry roztrieštené a nesystémové. Štát by mal priniesť systematické riešenia vrátane vytvorenia jedného, komplexného legislatívneho rámca a udržateľného mechanizmu financovania špecifických podporných služieb.

Obe organizácie upozorňujú aj na nejednotný postup polície a absenciu špecializovaných policajných tímov. Riešenie vidia v zavedení záväzných postupov a záznamových protokolov k nim, ktoré by boli povinnou súčasťou spisu. Volajú tiež po tom, aby mali prípady násilia páchaného na ženách pri vyšetrovaní a v súdnych konaniach najvyššiu prioritu.

Lýdia Bdžoch Koňaková z občianskeho združenia Hana poukázala tiež na to, že na Slovensku chýba legislatívne ustanovenie o detských svedkoch násilia na ženách v partnerských vzťahoch. „Neexistujú ani jasné usmernenia a nástroje na identifikáciu násilného vzťahu a posúdenie rizika násilia pre ženu a jej deti. To vedie k nedostatočnému zohľadňovaniu najlepšieho záujmu dieťaťa pri posudzovaní týchto prípadov,“ zdôraznila.

Organizácie považujú za dôležité, aby sa odporúčaniami na zlepšenie súčasného systému zaoberali relevantné inštitúcie aj budúca vláda SR. Hlavné zistenia a návrhy na zmeny predstavili počas odbornej diskusie za okrúhlym stolom 27. júna.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x