16.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Milan Sládek oslávi 85. narodeniny výstavou a festivalom pantomímy

Svetoznámy mím Milan Sládek sa 23. februára dožíva 85. narodenín. Pri tejto príležitosti sa uskutoční výstava Sládkových výtvarných diel a festival komorných pantomimických predstavení.

Milan Sládek oslávi 85. narodeniny výstavou a festivalom pantomímy
Zdroj: fb Milan Sládek

Podujatie Milan Sládek – Mím sa bude konať v Galérii Umelka v Bratislave od 18. apríla do 14. mája. TASR o tom informovala PR manažérka Zuzana Šebestová.

Okrúhle jubileum oslávi Milan Sládek výstavou obrazov a festivalom pantomímy hneď v dvoch mestách. „V marci v Kolíne nad Rýnom, kde po emigrácii začal svoju zahraničnú kariéru a tešil sa nesmiernemu záujmu obecenstva aj podpore oficiálnych inštitúcií,“ dodala Šebestová. Pripomenula, že v Kolíne nad Rýnom, ktorý je umelcovým druhým domovom, Sládek založil festival Gaukler – festival pantomímy.

Svetoznámy mím nezabúda ani na Bratislavu, kde začínal a kde má stále množstvo fanúšikov a vďačných divákov. Na mesto, v ktorom založil, vybudoval a desať rokov viedol Divadlo Aréna. Slovenské publikum sa tak bude môcť prvýkrát zoznámiť v takom rozsahu nielen so Sládkovým svetom pantomímy, ale aj s jeho výtvarným umením, ktoré je výrazne späté s jeho životom i prácou. „V osobnom živote maľovanie považujem za akúsi meditáciu, osobné vyjadrenie. Aj keď začínam abstraktne, vždy sa mi nakoniec v obraze presadí akási figúra, vždy ostávam pri figuratívnom maľovaní. Súčasne si uvedomujem, že výtvarné umenie je neodlúčiteľnou súčasťou pantomímy,“ komentoval vzťah k maľovaniu Sládek. „Keď som na javisku sám, pripadám si ako socha v pohybe. Keď inscenujem, portál javiska je akýmsi rámom, v ktorom komponujem jednotlivé scény. Na podujatie v Bratislave sa veľmi teším a s ľahkou nervozitou a napätím očakávam reakcie nielen bratislavského obecenstva,“ odkazuje umelec.

„Maestro Sládek má za sebou bohatú medzinárodnú kariéru, účinkoval v 55 krajinách sveta a dosiahol významné umelecké úspechy. V jeho úctyhodnom veku oplýva neuveriteľnou energiou. V skvelej forme predvedie počas šiestich večerov slovenskému publiku svoje ostatné pantomimické predstavenia, ktoré premiéroval v Nemecku a tiež zaujímavé performancie v medzinárodnej spolupráci a obsadení,“ približuje pripravované podujatie Roberto Leca z občianskeho združenia LECA a umeleckej agentúry LECA production. Organizátori ďalej potvrdzujú, že festival bude obohatený o výstavu, ktorá bude prierezom Sládkovej tvorby v oblasti maľby a kresby. „Jej súčasťou bude i výstava vybraných masiek, kostýmov a bábok z inscenácií maestra Sládka,“ dodávajú.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x