21.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Milan MARKOVIČ: Príďte k REFERENDU. Treba zmeniť idiotský volebný zákon, prekliate dedičstvo starého Muftyho

Čoraz menej dôveryhodná, žiaľ, aj čoraz menej zodpovedná hlava štátu evidentne žiali nad tým, že tentoraz to referendum už musela vypísať. Už sa nedalo nič robiť, v zúfalstve aspoň vyhlásila, že ho nebude podporovať, ale ani nebude od toho odrádzať, no samozrejme, veď by ho zase musela spomenúť, upozorniť naň, však a to nemožno.

Milan MARKOVIČ: Príďte k REFERENDU. Treba zmeniť idiotský volebný zákon, prekliate dedičstvo starého Muftyho
Milan Markovič

Treba dosiahnuť, aby občan mal čo najmenej informácií, až tak málo, aby ho to prestalo napokon zaujímať a hlasovať vôbec nešiel. A darí sa. Tá najdemokratickejšia forma ľudového hlasovania je úspešne bojkotovaná. Sledujete to? Nikde žiadna výmena názorov, diskusie, otázky, odpovede, pripomienky, argumenty, pre aj proti, nie, nič. Neviem, nejaké médiá, že by sa tým zaoberali a nie vôbec sa ani tie žartovne nazývané mienkotvorné, rozhlas, televízia, nič, ani slovo.

Eduard Chmelár: Vráťme Gustáva HUSÁKA do dejín

Veď by si Slováci nebodaj ešte utvorili názor, že sa zúčastniť treba, lebo také dôležité referendum tu ešte nebolo. Verte, neverte, dôležitejšie, ako to zatiaľ jediné úspešné o vstupe do EÚ, lebo, ak toto bude úspešné, tak tu nastane taká zmena, aká tu ešte nebola a aká možno už nikdy nebude. Úspešné referendum sa totiž zmení na zákon, ktorý umožní politikov, ktorí sklamali naše očakávanie nielen zvoliť, ale aj odvolať. Už nikdy, nikdy nebude mať nikto z nich zaručené celé štyri roky teplé miestečko za naše peniaze.

Trebárs hneď po pol roku po voľbách bude stačiť petícia a referendum, ktoré ich pošle do psej matere a ani parlament k tomu nebude mať čo povedať, alebo sa tak rozhodnú rozhádaní poslanci v parlamente ako toť pri páde vlády. Ale pozor, už na to bude stačiť 76 tých rozhnevaných a nie 90 ako doteraz.

Počujem to už hádam až sem, veď ten vlastne hovorí to isté ako Fico. Je to tak. Robert Fico dobre vie, čo treba hovoriť. Rastú mu totiž preferencie, on je politik veľmi schopný, veľmi skúsený a veľmi schopný, lenže ja na rozdiel od mnohých iných, ktorý mu tie preferencie dvíhajú, mám dobrú pamäť a viem, že on je schopný všetkého. Áno, tak potom koho však voliť, keď už nie ani toho ani onoho a všetci sú rovnakí grázli.

Radiť nebude, ale viem, prečo je to tak a čo s tým treba urobiť. Treba zmeniť idiotský volebný zákon, prekliate dedičstvo starého Muftyho: Slovensko jeden volebný obvod.

To poznáte, pri voľbách si vyberiete jednu stranu, kde ako tak poznáte prvých dvoch, troch, ktorý možno azda, hádam… Lenže spolu s nimi volíte aj jedného z Kysúc, druhého zo Stropkova a ďalších z Myjavy, Tatier, Humenného, Skalice, nič proti tým lokalitám, preboha.

Lenže podľa tohto systému nikdy nebudete vedieť, koho ste vlastne zvolili.

Na tých ľudí nemáte nejaký dosah, nejakú možnosť rozhovoru, konzultácií, no nič skrátka. A pritom každá nastupujúca garnitúra zakaždým sľubuje, že tento volebný systém zmení. Nezmení. Nikdy. Lebo im z pochopiteľných dôvodov vyhovuje. A aj preto treba na to referendum ísť. Lebo potom už to, čo sľúbia, budú musieť splniť, inak idú do…by som povedal kam.

Tak sa o to pričinte, prosím.

Alebo, aj nemusíte. Ak sa navždy už budete lepšie cítiť v tomto sprepadenom maglajze.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články