15.4 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

Michal KOTIAN z Jednoty dôchodcov: Minulý rok sa do chudoby prepadlo skoro 200 tisíc seniorov

Inštitút pre výskum sociálno ekonomických rizík (IVRA) a Jednota dôchodcov na Slovensku (JDS) navrhujú prezidentke Zuzane Čaputovej prvé tohtoročné opatrenie na boj s chudobou, ústavné právo na teplo, elektrinu a vodu. IVRA a JDS zároveň spoločne požiadajú aj parlamentné politické strany, aby na najbližšiu schôdzu predložili takúto zmenu Ústavy Slovenskej republiky. Informujú o tom v tlačovej správe Michal Kotian, predseda JDS a Martin Halás, riaditeľ IVRA.

Michal KOTIAN z Jednoty dôchodcov: Minulý rok sa do chudoby prepadlo skoro 200 tisíc seniorov
Minulý rok prepadlo podľa Kotiana do chudoby skoro 200-tisíc seniorov (foto ilustračné)

Minulý rok prepadlo podľa Kotiana do chudoby skoro 200-tisíc seniorov a ich počet dosiahol celkovo pol milióna, a preto Jednota dôchodcov na Slovensku požiadala prezidentku Zuzanu Čaputovú na vytvorenie odborného orgánu na boj s chudobou. „Navrhujeme, aby bolo povinnosťou štátu zabezpečiť teplo, elektrinu či vodu v dostupnej cene. Nehovoríme tu iba o bezdomovcoch, ale o všetkých, ktorí sa môžu bezdomovcami z dôvodu vysokých cien stať. Alebo zostanú vo svojich príbytkoch bez tepla, elektriny či vody. Takéto opatrenie pomôže každému,“ uviedol Kotian.

IVRA podľa Halása navrhuje prezidentke, ale aj poslancom NR SR, aby navrhli do Ústavy v čo najkratšom čase ústavné právo občanov na teplo, elektrinu a vodu. „Pre niekoho možno banálna vec, avšak vysoké účty a zdražovanie sa stali realitou minulého a tohto roka,“ konštatuje riaditeľ IVRA, ktorý tiež navrhuje, aby ľudia nezostali po nezaplatení vysokých účtov za energie, teplo či vodu bez týchto komodít, ale aby boli chránení. „Tak, ako máme ústavné práva na zdravotnú starostlivosť, vzdelanie, dôstojný život či primeraný príjem, mali by mať občania ústavne právo na základné životné komodity súvisiace s bývaním v rámci ich finančnej primeranosti a dostupnosti,“ prízvukuje Halás a dodáva, že okrem domácností by mali tejto ochrane podliehať aj tzv. služby vo verejnom zaujme štátu ako zdravotníctvo, vzdelanie či sociálne služby.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články