19.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Mesto sa musí občas správať ako developer, hovorí Igor Kršiak o výstavbe nájomných bytov

Súčasná vláda SR si dala záväzok vystavať na Slovensku tisíce nových nájomných bytov.

Zisťovala som, ako sú na tom dve najbližšie krajské mestá – Nitra a Trnava.

Mesto Nitra

Mesto Nitra eviduje k januáru 2022 celkom 469 žiadostí o pridelenie nájomného bytu rôzneho charakteru.

Aktuálne sa realizuje výstavba nájomných bytov v časti mesta Diely na Kmeťovej ulici, a to konkrétne 33 nájomných bytov. Súčasne mesto pripravuje do realizácie bytový projekt s 220 bytmi na Tehelnej ulici. V týchto prípadoch ide o projekty, ktoré boli naštartované ešte bývalým vedením mesta v roku 2018.

Mesto plánuje vypracovať strategický dokument Program rozvoja bývania, ktorého cieľom je analyzovať súčasné bytové podmienky a podmienky ďalšieho rozvoja bytovej politiky v Nitre.

Igor Kršiak: Z Nitry sa vyhnať nedám

Mesto Trnava

Mesto Trnava evidujeme 92 žiadostí o nájomné bývanie. Aktuálne je v bytovom fonde 725 bytov a mesto pripravuje dlhodobý plán budovania nájomných bytov veľkého rozsahu primárne na vlastných pozemkoch. Najbližším projektom bude výstavba bytového domu s 21 nájomnými bytmi na Tamaškovičovej ulici.

Tieto údaje mi poskytli hovorcovia oboch miest.

Na bytovú politiku Nitry a Trnavy som sa tiež spýtala JUDr. Igora Kršiaka, ktorý pôsobil a pôsobí v manažmente oboch týchto miest.

Mesto sa musí občas správať ako developer, hovorí Igor Kršiak o výstavbe nájomných bytov
JUDr. Igor Kršiak

Ako vnímaš bytovú politiku v Trnave?

Trnava je rozlohovo kompaktné mesto, ktoré v tomto čase realizuje drobné bytové projekty, pričom hlavnú pozornosť venuje dlhodobo mesto získaniu veľkej plochy ako územnej rezervy pre budúci rozvoj mesta. Takto vzniknú na území mesta obrovské možnosti pre okamžitú, ako aj plánovanú bytovú výstavbu. Mesto tak dlhodobo bude môcť samo regulovať sídliskovú aj individuálnu bytovú výstavbu.

Z pohľadu kvality hodnotím tento prístup ako manažérsky nadčasový. Bytová výstavba a ďalšia vybavenosť bude v tomto prípade dlhodobo pod kontrolou mesta a jeho územného plánu.

Poslanec Ján Greššo: Podnet som podal ja, pretože sa domnievam, že primátor prekročil svoje právomoci

A ako to vyzerá v Nitre?

Nitra je na tom trochu inak. Príchodom Jaguáru do Nitry došlo k masívnej developerskej výstavbe bytových projektov, ktoré v určitom ohľadne nahrádzajú a v určitom dopĺňajú iniciatívu mesta pri výstavbe bytov.

Na druhej strane som rád, že som ešte ako súčasť manažmentu Nitry v r. 2017 a 2018 bol pri naštartovaní bytových projektov na Dieloch a na Tehelnej. Dokonca ešte aj súčasné vedenie ma požiadalo o pomoc pri týchto projektoch, ktorú som rád poskytol.

Poslankyňa mesta Nitra sa vzbúrila propagande!

Tieto projekty na Dieloch a na Tehelnej začali ešte v roku 2018 a verejné obstarávanie prebehli v r. 2019. Pokiaľ sa pozriem na to v číslach, mesto na jeden pokus obstaralo výstavbu 250 bytom za ceny r. 2019, čím mesto s ohľadom na nárast cien v stavebníctve v r. 2021 ušetrilo min. 2-3 milióny EUR.

Do budúcna je ale treba vsadiť na územný rozvoj. Mesto sa musí snažiť získať rozsiahle územie na bytovú výstavbu a túto manažovať vo svojej réžii. Veru aj mesto sa niekedy musí správať ako developer a súčasne aktívne vstúpiť aj do súkromných projektov, ako napr. Párovské Lúky a pod. Mesto nemôže zostať iba v pozícii „štatistu“.

Pýtala sa Hena Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články