13.1 C
Nitra
sobota, 13 apríla, 2024

Z Nitry sa vyhnať nedám

Meno Igora Kršiaka nie je v Nitre neznáme, hoci si ho mnohí len ťažko spoja s konkrétnou tvárou. Niekoľko rokov pôsobil na mestskom úrade, v roku 2010 sa stal prednostom úradu. V tejto funkcii vydržal do posledných komunálnych volieb a tak ako bývalý primátor Jozef Dvonč, aj on musel úrad opustiť. Dnes pôsobí v Trnave, kde odborne a profesionálne manažuje úrad pod vedením primátora Petra Bročku. Judr. Igor Kršiak má 44 rokov, vyštudoval právo na UK v Bratislave.

Ako sa dostane z funkcie prednostu úradu jedného krajského mesta do iného krajského mesta? Musel si z Nitry odísť?

Ako som sa tam ocitol? Asi jednoducho. Komu ide o prácu a odbornosť, tak si Vás všimne. A nie som jediný Nitrančan, ktorý sa ocitol v Trnave, tá blízkosť oboch miest je celkom v pohode😊  Vedenie mesta chcelo skvalitniť prácu úradu a v rámci výberového konania som dostal ponuku vedenia Trnavy. Funkcia prednostu nie je a nikdy nebola žiadna politická funkcia, ide o odborný manažment. Samozrejme, pokiaľ si ju niekto politickou neurobí.

Prednostu mestského úradu som pred tým robil aj v Nitre.  A prečo som tu nezostal? Nuž, to je potrebné sa pýtať niekoho iného. Asi jediné, čo som pre nové vedenie úradu v Nitre spĺňal, bola veková kategória (smiech). Posledné komunálne voľby mali znamenať totálnu obmenu v politike, pričom všetko, čo bolo doteraz, bolo neprijateľné. Ako sa ukázalo a ukazuje, obmena síce nastala, odbornosť s ňou ale neprišla. Jediná odpoveď p. Hattasa bola  „nie“, bez ďalšieho vysvetlenia. Osobne ma to chvíľu mrzelo, pretože som sa dovtedy cítil ako človek na správnom mieste, ktorý chce „makať“ pre mesto. S odstupom času sa mi dostala informácia, že nové vedenie tak muselo urobiť, že to bola politická objednávka a vraj museli dať signál svojim voličom, že „vyčistili“ mesto.  Mne s odstupom času prišlo vtipné, že nové „nezávislé a nestranícke“ vedenie dostalo politickú objednávku….

Čo robí taký prednosta?

Každý si myslí, že tieto funkcie sú za nejakú odmenu, ale nie je to tak. A určite si netreba myslieť, že prednosta si v úrade vyloží nohy na stôl a popíja kávičku.  Úrad prednostu zabezpečuje celý výkon mesta. Teda realizuje to, o čom rozhodne primátor, poslanci a tiež to, čo obyvatelia mesta potrebujú. Prednosta musí ustriehnuť aj všetky odbory úradu, každý deň jednoducho rieši všetko, čo je potrebné a dôležité.  Je to vlastne manažér celého úradu.

Splnil si si nejakú ambíciu, keď si bol prednostom mesta Nitra?

Na mestskom úrade v Nitre som pracoval osemnásť rokov. Začínal som ako právnik,  potom som bol vedúci právneho oddelenia, neskôr som sa stal prednostom, v tejto funkcie som bol deväť rokov.  Myslím si, že sa mi podarilo sceliť úrad ako kolektív, aj ako priateľov a aj ako kolegov, aby to po odbornej stránke riadne fungovalo. Verím, že sa mi to poradilo, ľudia nechodili do práce so strachom a snažili sa v pokojnom pracovnom prostredí podávať maximálne a profesionálne výsledky tak voči obyvateľom, ako aj samotným poslancom. A asi sa to naozaj darilo, keďže aj súčasné vedenie si mojich kolegov nechalo až doteraz.

Z Nitry sa vyhnať nedám
Igor Kršiak pri oslave dvadsaťročnej spolupráce Nitry a chorvátskeho mesta Osijek. Foto: Nitra.eu

Ako sa cítiš v Trnave, dajú sa tieto dve mestá porovnať?

Ani veľmi nie. Mentalita ľudí v Trnave, aj rozloženie mesta je trocha iné, ako v Nitre.  Ľudia sú takí zomknutejší, preto sa tam aj ja cítim fantasticky. Trnava ma prijala priateľsky, to bol pre mňa základ. Dali mi dôveru bez nejakej politickej značky, bez nejakého posudzovania kde a pre koho som pracoval, iba na základe odbornosti a profesionality. Snažím sa im tú dôveru vrátiť tak, že im poskytujem služby najlepšie ako viem.

V Nitre sa hovorí, že chceš s najbližších voľbách kandidovať na funkciu primátora? Je to pravda? Prečo?

No, s touto myšlienkou bojujem… Nie je to ľahké rozhodnutie.  Som človek, ktorý sa z tohto mesta nikdy nevzdialil, rodné mesto si vážim, žijem tu rád, takže keď ma vyženú dverami, vrátim sa oknom (smiech)….  Pravdou je, že by som chcel pre naše mesto pracovať.

Vedia o tom v Trnave?

Neskrývam svoje ambície, takže myslím, že sa o tom vie…. 😊

Inak, práve primátor Peter Bročka, azda najznámejší bicyklista, priniesol do Trnavy vytúženú zmenu.  Ako je  možné, že si tejto zmene tam vyhovel a Nitre si bol neprijateľný?

Nechcem teraz zachádzať do nejakých urážlivých tónov, nerád by som sa dotkol vedenia mesta Nitry, čo sa týka jeho profesionality alebo naopak, amaterizmu. Základný rozdiel týchto dvoch primátorov spočíva v inom. A síce, že primátor Trnavy sa rozhodol kandidovať na funkciu primátora v prospech obyvateľov mesta a robiť prácu výhradne pre mesto. Nehľadá žiadne iné politické  ambície. Pracuje pre mesto 24 hodín 7 dní v týždni.

V Nitre toto absentuje. Nezávislosť a práca pre obyvateľov bola podľa mňa aj očakávaním voličov.  Vstup primátora do veľkej politiky asi mnohých sklamal.  Nemôžem totiž hovoriť o nezávislosti a nestraníckosti a byť ten najlepší pre Nitru a na konci dňa už ako poslanec národnej rady zachraňovať celé Slovensko… Toto ľudia asi neodpúšťajú a cítia sa oklamaní.  Faktom je, že sa nedá sedieť na viacerých stoličkách, ak sa chce niekto venovať plnohodnotne jednej veci. Jednoducho, jedna stolička a dosť. Pretože, niekedy aj to je dosť. (smiech)

Ťažko porovnávať aj mesto s mestom.. Čo vnímam v Nitre ako zásadne zlé, je to, že sa stratila  základná myšlienka komunikovať a participovať na chode mesta s verejnosťou…nie cez sociálne siete, ale fyzicky s verejnosťou. Teda robiť samosprávu pre verejnosť.  Toto v Trnave, na rozdiel od Nitry, funguje na 100%.  V Nitre cítiť, že sa všetko uzavrelo do komunity úradu a tam sa o všetkom rozhoduje. Inak, toto možno tak trochu vyhnalo aj prvú viceprimátorku Nitry z funkcie. Podľa mňa zavládlo u nej sklamanie z toho, ako sa to sľubovalo a ako to skončilo…..

Sleduješ aj dianie na mestskom úrade v Nitre a to, aká je tam nálada medzi zamestnancami? Je už verejným tajomstvom, že sa mnohým nepáči, že sa prijali noví zamestnanci s tzv. novými platmi a podobne… Nie každý o tom chce hovoriť verejne.

Zamestnanecká politika a nálady zamestnancov sú dve odlišné veci.  Zamestnanecká politika začala byť v Nitre trocha tendenčná, v podstate sa akýsi malý okruh vedenia rozhodol, akú politiku chce raziť a nevychádzali pritom z poznania teritória, z odborného auditu, ako nastaviť fungovanie na úrade a v meste. Vedenie mesta bez skúseností s riadením a samosprávou sa nemôže predsa rozhodnúť, že tohto zamestnanca chcem a tohto nie, len tak, podľa pocitu, sympatie, kamarátstva. Toto sa však udialo a z mesta odišlo viacero profesionálov. Nové vedenie ukázalo, že voči zamestnancom, aj dlhodobým a k ich odbornosti nemá dôveru. Na strane zamestnancov to tak vytvára frustráciu a tak nemajú veľmi na výber, len prešľapovať na mieste a čakať, čo bude.  V systéme rozdeľovania miezd je medzi Trnavou a Nitrou obrovský rozdiel. Nitra má vlastný poriadok odmeňovania, Trnava tabuľkový systém odmeňovania, kde je zohľadnená dĺžka praxe, vzdelania, veku.  Nevznikajú tam preto žiadne platové anomálie. V Nitre vedenie zmenilo tieto platové rozpätia a dnes sú zamestnanci, ktorí dostali lukratívne platy, no je otázne, či sú skutočne takým prínosom pre mesto, aby boli preplácaní.  Všeobecne však som za slušné odmeňovanie ľudí v samospráve, nakoľko ten záber samosprávy je naozaj široký.

Má aj trnavský primátor odborného konzultanta?

(smiech) Nemá. Absolútne dôveruje vedúcim odborom a zamestnancom úradu, ich odbornosti.

Čo Nitra, podľa teba, akútne potrebuje?

Nitra potrebuje zažiť profesionálny prístup a skvalitnenie každodenného života…..proste nehľadať rozdiely medzi „pánmi“ z radnice a obyvateľmi, všetci sme z jedného „cesta“ a potrebuje pre život tie isté istoty.

V Nitre sa dlho volalo napríklad po hlavnom architektovi. Dnes ho Nitra má. Z môjho pohľadu má pán Šabík výrazné dizajnové videnie, čo môže byť pre Nitru veľmi prospešné. Mám však pocit, že sa mu neposkytuje taký veľký priestor, alebo inak, nevytvára na neho taký tlak, aby jeho kvalitu mesto pocítilo. Na konci to tak vyvoláva dojem, že sa vlastne nič nezmenilo.

Nitra sa v prvom rade potrebuje vrátiť na zem a do profesionálneho fungovania,  pretože často sa zdá, že tá avizovaná zmena zostala len na tom billboarde a medzi ľudí sa nepreniesla.  Mesto nezapája ľudí do rozhodovania, nerozhodujú o tom, čo vo svojom okolí potrebujú a chcú, napríklad aj za tie zvýšené poplatky, mám pocit, že ľuďom v meste sa dokonca berú také bežné výhody, parkovanie a podobne.  Stále sa živí téma Pešia zóna…až sa mi zdá, že iné v Nitre nepotrebujeme. Ale áno, beriem, že sa treba seriózne zamyslieť nad tým, prečo tam ľudia nechodia a prečo by tam chodiť mali. Kde zaparkujú a čo tam budú robiť.  Mesto Nitra na Pešej zóne nevlastní budovy, vlastní iba samotnú komunikáciu, no nápad ako vytvoriť nejaký potôčik cez pešiu zónu ľudí naspäť zrejme nepritiahne. Predstavy o tom, ako to zmeniť a ako zmeniť veľa toho v Nitre, samozrejme, mám, vychádzam zo skúseností.

V Nitre si skončil v roku 2018, sleduješ, v akej finančnej kondícii sa teraz mesto nachádza?

Sledujem, aj keď tak na diaľku. V roku 2018 bola finančná kondícia mesta výborná. Dnes je už známe, koľko si mesto zobralo nových úverov. A z hľadiska agentúr, ktoré toto hodnotia, sme momentálne jedno z najzadlženejších miest na Slovensku, skoro najzadlženejšie mesto z krajských miest. Nie som proti úverom, ale treba ich čerpať rozumne, a hlavne, keď už úvery v takej výške, musí to pocítiť samotný obyvateľ mesta vo zvýšenej životnej úrovni. Mňa sa občas aj domáci pýtajú, prečo si mesto zobralo toľko úverov a kde sú tie peniaze, no na to odpovedať neviem. Ale uznávam, za 1,5 roka nové úvery vyše 25 miliónov a necítiť to v meste….tak niečo nie je v poriadku.

Mestá, rovnako aj Nitra, zvyšuje poplatky a dane. Obyvatelia s tým veľmi nadšení nie sú, hoci sa to snažia pochopiť. Čo si o zvyšovaní daní a poplatkov myslíš?

Je to všeobecná tendencia, tlačí nás do toho globálna ekonomika či Európska únia. Je známe, že máme jedno z najnižších daňových zaťažení čo sa týka, napríklad, nehnuteľností. Je teda logické, že sa dane zvyšujú. Zvyšujú sa v každom meste, otázne je, či sa zvýšenie premietne aj do kvality života občanov. V Nitre to tak, podľa mňa, nie je. Na rozdiel od Trnavy, kde to vidieť a cítiť. Tam síce človek „frfle“ nad zvyšovaním daní, ale potom, keď vidí, že mu to mesto vráti do blízkosti jeho bývania alebo práce, berie to pozitívne. Jednoducho človek vidí, že sa mu napríklad zrekonštruoval vnútroblok, ihrisko, parkovisko, urobilo sa ohnisko, nový park, opravila škôlka a podobne.

Z Nitry sa vyhnať nedám
Igor Kršiak

Aké je tvoje obľúbené miesto v Nitre, kde zvykneš tráviť voľný čas?

Mám malé dieťa, takže veľa času trávime v parku, kde sa stretávame s priateľmi (ak nie je pandémia). Do Hideparku nechodím (smiech). Športujem, s rodinou občas zablúdime za normálnych okolností do divadla, aj bábkového.

Kultúra je však v meste zanedbávaná roky, a treba priznať, ani za môjho pôsobenia vo vedení mesta sa toho v kultúre nepodarilo veľa presadiť, a to treba jednoznačne zmeniť.

Hena Ďurovová, foto autor, arch

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články