15.4 C
Nitra
pondelok, 15 apríla, 2024

Medzi lídrov autorov vynálezov patrí aj Slovenská poľnohospodárska univerzita

Rektorov ôsmich slovenských univerzít, ktoré si za posledných päť rokov prihlásili k ochrane patenty alebo úžitkové vzory, pozvali v týchto dňoch na stretnutie z Úradu priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR v Banskej Bystrici. Univerzity dnes úradu generujú až tretinu slovenských patentov.

TASR o tom informovala Jana Záchenská z ÚPV SR.
      

„Podľa štatistík bolo v roku 2020 podaných 221 patentových prihlášok, z ktorých až jedna tretina pochádzala práve zo slovenského univerzitného prostredia. Za posledné tri roky sa lídrom v podaní patentových prihlášok medzi univerzitami stala Technická univerzita v Košiciach, ktorej bolo od roku 2019 udelených až 54 patentov.

Medzi významných prihlasovateľov a autorov vynálezov patria tiež Slovenská technická univerzita v Bratislave, Žilinská univerzita a Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre,“ konštatovala Záchenská.

Prezidentka vymenovala 33 nových vysokoškolských profesorov. Sú to títo učitelia
      

ÚPV vidí priestor na rast počtu vynálezov a v tejto súvislosti chce poskytnúť univerzitám a vysokým školám súčinnosť i podporu. Pracovné stretnutie prinieslo podnety na zmeny v podpore akademického prostredia vo vzťahu k inovačným výskumným aktivitám. Úrad chce v kontexte pripravovanej národnej stratégie duševného vlastníctva aktívne formovať politiku podpory vlastníkov priemyselných práv od motivácie cez registráciu až po systém podpory do praxe.
      

„Cieľom stretnutia bolo nadviazať intenzívnejšiu spoluprácu v oblasti ochrany vynálezov, ponúknuť odbornú pomoc zo strany úradu, identifikovať možnosti podpory rastu počtu vynálezov a spoločne zlepšiť postavenie Slovenska v medzinárodných rebríčkoch. Musíme ho posunúť ešte viac vpred aj v ochrane vynálezov a duševného vlastníctva,“ zdôraznil predseda ÚPV Matúš Medvec s tým, že akademické prostredie považuje v synergii s aktívnym priemyselným prostredím za kľúčové na rozvoj ekonomického potenciálu a hospodárskeho rastu krajiny.

zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články