15.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Martin NEMKY: Od júna sa PRÍPLATKY za prácu v noci a cez víkendy konečne ZMENIA

Národná rada SR schválila konečne vyššie príplatky za prácu cez sviatky, víkendy či za nočnú prácu. Príplatky k mzde sa tak po dvoch rokoch „rozmrazia“ a nadviažu na aktuálnu minimálnu mzdu. Právna norma nadobudne účinnosť 1. júna 2023, aby sa dovtedy stihli zamestnávatelia na túto situáciu pripraviť.

Martin NEMKY: Od júna sa PRÍPLATKY za prácu v noci a cez víkendy konečne ZMENIA
Poslanec NR SR Martin Nemky

Poslanecký návrh na „rozmrazenie“ príplatkov, ktoré sa budú viazať na aktuálnu výšku minimálnej mzdy (doteraz boli zastropované na pevnej sume) predložili opoziční poslanci Martin NEMKY a Boris SUSKO (SMER – SD). Ak porastie minimálna mzda, porastú aj príplatky. Parlament tieto zmeny schválil v novele Zákonníka práce. Podľa neho má každý zamestnanec nárok na peniaze navyše, pokiaľ pracuje v noci, má sťažené pracovné podmienky, alebo pracuje cez víkend či cez sviatok. V roku 2022 bol príplatok za prácu v noci 1,43 eur, pričom po novom bude 1,61 eur. Za prácu v sobotu sa príspevok z 1,79 eur zdvihne na 2,01 eur a za nedeľu sa príspevok zvýši z pôvodných 3,58 eura na 4,02 eura.

„S kolegom Borisom Suskom so strany Smer-SSD sa nám podarilo schváliť v Národnej rade SR rozmrazenie príplatkov za prácu v sobotu a nedeľu, za sviatky a za nočnú prácu. Hlavným dôvodom bolo, že ešte v roku 2020 presadila vláda také znenie ustanovení, ktoré viedli k zhoršeniu odmeňovania všetkých pracovníkov poberajúcich príplatky ku mzde,“ reagoval na naše otázky poslanec NR SR Martin Nemky.

„Keď vás oblejem ho*nom, darmo sa umyjete. Smrdieť budete vždy,“ vraví Martin Nemky, ktorý „neprehodil kabát“, keď strane Smer-SD padli preferencie

Ako uviedol, podstata zhoršenia odmeňovania spočívala v zmene určovania výšky príplatkov: namiesto jeho naviazania na vývoj minimálnej mzdy zákonodarca ustanovil pevné sumy, ktoré sa od roku 2020 nemenili, zatiaľ čo minimálna mzda rastie. „A pripomínam aj to, že podiel nočnej práce a práce počas sviatkov je na Slovensku jeden z najvyšších v celej Európskej únii. Právna norma nadobúda účinnosť od 1. júna 2023,“ dodal Nemky.

Martin NEMKY: Od júna sa PRÍPLATKY za prácu v noci a cez víkendy konečne ZMENIA
Zdroj OZKOVO

(nn, ozkovo.sk, freepik)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x