12 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Martin KUSENDA: Najslávnejšie slovenské BÁBKOVÉ DIVADLO sa vracia do centra NITRY

V týchto dňoch sa už slávne bábkové divadlo v Nitre definitívne vracia do svojej materskej budovy v centre mesta. Aké boli pre divadlo posledné tri roky bez zázemia, ako to zvládali nielen herci, a ako to zvládli samotní diváci? Odpovedal nám riaditeľ Starého divadla Karola Spišáka v Nitre Martin KUSENDA.

Martin KUSENDA: Najslávnejšie slovenské BÁBKOVÉ DIVADLO sa vracia do centra NITRY
Staré divadlo Karola Spišáka so svojim riaditeľom (zdroj: fb)

Posledné tri roky boli vzhľadom na chod divadla a jeho hlavnú činnosť veľmi náročné. Náš dočasný domov som pre divadlo našiel v obci Močenok a po dva a pol roku „močenského exilu“ som musel dokonca divadlo presídliť o pár kilometrov ďalej do Šale. Za ten čas sme prekonali pandémiu a vytvorili 5 krásnych inscenácií. Všetko to boli medzinárodné produkcie. A ako sa hovorí, čo meno to pojem. Podarilo sa nám získať finančné prostriedky z programu IROP ( približne 200 tis. eur) na obnovu zvukovej a svetelnej techniky, ako aj na zvýšenie hygienického štandardu budovy. Tie budú preinvestované v nasledujúcich mesiacoch.

Sokoly sa vrátili na budovu bábkového divadla (foto)

Veľmi dôstojne sme oslávili naše 70. výročie v snáď najprestížnejšom priestore na Slovensku, v historickej budove SND v Bratislave. Bohužiaľ, bez účasti zástupcov nášho zriaďovateľa. Je to veľmi smutné, ale z predchádzajúceho NSK si nikto ani len nespomenul, že najväčšie divadlo pre deti a mládež na Slovensku oslavuje 70. výročie svojho vzniku. Zároveň je na veľké zamyslenie, že za posledné tri roky nebola vôľa, ani v rámci štruktúr nášho zriaďovateľa, umožniť nám v našom meste minimálne v nedeľu hrať pre našich divákov. Tri roky absencie v domovskom meste budú určite znamenať aj ich úbytok. Ale som optimista. V našom kraji a široko ďaleko sme jediné profesionálne bábkové divadlo. Verím preto, že sa nám hlavne vďaka našej ponuke inscenácií podarí priviesť divákov späť do nášho divadla. A aby som nezabudol, ako jedna z prvých budov v Nitre máme na streche mestské včely, ktoré sme tam počas exilu umiestnili. 

Martin KUSENDA: Najslávnejšie slovenské BÁBKOVÉ DIVADLO sa vracia do centra NITRY
Predstavenie Luskáčik

Rekonštrukcia napokon trvala tri roky – prečo? Čo všetko sa v divadle zmenilo, čo potešilo najviac teba?

Divadlo nebolo objednávateľom diela: Stavebné úpravy SDKSvN, bol ním NSK. Všetky otázky ohľadom dĺžky trvania rekonštrukcie – prečo, za čo, za koľko atď., prosím adresovať nášmu zriaďovateľovi NSK. My sme 31.3. 2020 kompletne opustili budovu, napriek skutočnosti, že sme v nej počas rekonštrukcie mali zostať…. Na margo dĺžky trvania rekonštrukcie môžem iba podotknúť, že pokiaľ by som sa osobne, úplne mimo mojich kompetencií neangažoval, tak by sa v týchto dňoch žiadne sťahovanie späť do divadla nekonalo a stavba by odovzdaná nebola.

Martin KUSENDA: Najslávnejšie slovenské BÁBKOVÉ DIVADLO sa vracia do centra NITRY
Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre

A čo sa v divadle zmenilo? Zmenila sa bezpečnosť a funkčnosť vnútorných priestorov divadla. Divadlo má konečne novú elektroinštaláciu, rozvody vody a kúrenia a konečne EPS – protipožiarny signalizačný systém. Má aj z časti nové okná. Po 40 rokoch majú aj zamestnanci dôstojné pracovné prostredie. K tomu som prispel aj ja darom kancelárskeho nábytku ako aj iného interiérového zariadenia v hodnote niekoľko tisíc eur. Rekonštrukciou poznačenú veľkú sálu divadla, ako aj javisko, sme si „vyfackali“ svojpomocne. Bohužiaľ, z prevádzkovo – technických dôvodov sme sa rozhodli priestory, ktorých súčasťou je aj štúdio Tatra  – zatiaľ do konca sezóny 2022/2023 nesprístupniť verejnosti. A čo ma najviac potešilo? Iba to, že sa máme konečne späť náš priestor…

Martin KUSENDA: Najslávnejšie slovenské BÁBKOVÉ DIVADLO sa vracia do centra NITRY

Akým predstavením odštartuje divadlo svoju novú sezónu vo vynovených priestoroch, čo nás čaká počas roka?

Prvým predstavením už vo februári bude inscenácia Dlhý, Široký a Bystrozraký. Potom budeme postupne uvádzať všetky inscenácie. Nové premiéry plánujeme až v sezóne 2023/2024. 

YouTube video

Aby sme pripomenuli divákom – kedy budú v divadle predstavenia – budú sa okrem nich konať tam aj nejaké sprievodné akcie?

Odporúčam divákom sledovať našu stránku a naše sociálne siete, kde budeme o našich aktivitách vopred informovať.

Martin KUSENDA: Najslávnejšie slovenské BÁBKOVÉ DIVADLO sa vracia do centra NITRY

Pýtala sa Hena

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x