21.5 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

GP ZRUŠILA obvinenie štyrom stíhaným v kauze SÚMRAK (Kaliňák, Gašpar, Bödör, Fico)

Generálna prokuratúra zrušila obvinenie štyrom stíhaným v kauze Súmrak – bývalému premiérovi Robertovi Ficovi, exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, bývalému prezidentovi Policajného zboru Tiborovi Gašparovi, ako aj nitrianskemu podnikateľovi Norbertovi Bödörovi. Na dnešnej tlačovej besede o tom informovalo vedenie Generálnej prokuratúry SR.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka povedal, že stíhanie môže byť len zákonné. „Porušenie noriem, teda trestného poriadku alebo trestného zákona, má za následok porušenie základnej a nosnej zásady trestného konania,“ dodal s tým, že má za to, že v tomto prípade táto zásada bola porušená, preto obvinenia všetkým štyrom zrušil a zrušil aj vyšetrovanie ako také.

Kauza GORILA nám ničila život dlhých pätnásť rokov, hovorí Dana ARPÁŠOVÁ, manželka bývalého šéfa vnútorného spravodajstva SIS

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v rámci akcie Súmrak ešte v apríli obvinil šéfa strany Smer – sociálna demokracia Roberta Fica, exministra vnútra Roberta Kaliňáka, Norberta Bödöra a Tibora Gašpara pre opakovaný zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Fico a Kaliňák boli zároveň obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Trestná činnosť sa mala týkať napríklad vyhľadávania kompromitujúcich informácií na bývalého prezidenta Andreja Kisku alebo súčasného ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) v čase, keď bol opozičným politikom.

Predstavitelia opozičnej parlamentnej strany Smer-SD na čele s Ficom podali v polovici augusta podnet na generálnu prokuratúru v kauze Súmrak. „Podali sme návrh generálnemu prokurátorovi podľa paragrafu 363, aby generálny prokurátor zrušil právoplatné rozhodnutia,“ uviedli.

JUDr. Va­léria Haš­čá­ko­vá ku kauze ARPÁŠ: Komu zvonia do väzby?

 Inak, ako rozhodla Generálna prokuratúra SR v kauze Súmrak, sa ani rozhodnúť nedalo. Pre médiá to dnes v reakcii na zrušenie jeho obvinenia prvým námestníkom generálneho prokurátora Jozefom Kanderom skonštatoval bývalý minister vnútra Robert Kaliňák. Polícia mala podľa neho na základe politickej objednávky jasnú úlohu – spraviť zo strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) zločineckú skupinu, a tak aj postupovala.

„V tomto prípade bolo celé to trestné stíhanie nezákonné. To tvrdíme od začiatku,“ povedal Kaliňák. Doplnil, že už Najvyšší súd SR v rozhodnutí, ktorým ho prepustil z väzby naznačil, že obvinenie má vážne vady. „Tam nesedelo vôbec nič,“ dodal exminister.

Prvý námestník generálne prokurátora Jozef Kandera dnes informoval, že v súvislosti s obvinením Kaliňáka, ako aj expremiéra Roberta Fica v kauze známej ako Súmrak zistil porušenia zákona v ich neprospech. Kritizoval napríklad nedostatočné vymedzenie skutkov v uznesení o vznesení obvinenia pre založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny. Vyšetrovateľ sa podľa prokuratúry má po zrušení obvinení vecou znova zaoberať a rozhodnúť.

FICO: Všetko čo sa mohlo porušiť sa v našom stíhaní porušilo

Celé trestné stíhanie a obvinenie v kauze Súmrak bolo od začiatku nezákonné, a všetko, čo sa mohlo porušiť, sa porušilo, či ide o hmotnoprávne alebo procesnoprávne ustanovenia. Uviedol to dnes na tlačovej besede predseda strany Smer – sociálna demokracia Robert Fico po rozhodnutí Generálnej prokuratúry SR, ktorá zrušila obvinenie jemu, exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, bývalému prezidentovi Policajného zboru Tiborovi Gašparovi, ako aj nitrianskemu podnikateľovi Norbertovi Bödörovi.

„Prezidentka sa dnes vo svojom prejave ohavne obula do opozície. Obvinila Smer, že prehlbuje nespokojnosť v spoločnosti. Smer vraj poukazuje na postupy vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov, čo vraj spôsobuje v spoločnosti rozklad právneho štátu. Od mája tohto roku hovoríme, že je tu jasná úloha pre skupinu vyšetrovateľov, prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry a niektorých sudcov zlikvidovať opozíciu,“ povedal Fico a spýtal sa, že kto sa dnes ospravedlní Kaliňákovi za to, že sedel vo väzbe a ďalším obvineným v tejto kauze. „Robili voči nám neuveriteľné úkony, nerešpektovali naše práva,“ povedal Fico a dodal, že dnes sa dozvedáme, že je nezmyselné obviniť niekoho zo založenia zločineckej skupiny v prípade, že menuje do funkcie zo svojej pozície predsedu vlády svojich politických nominantov, pretože to patrí do kompetencie predsedu vlády.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá dnes v pléne Národnej rady SR predniesla Správu o stave republiky, ich podľa Fica obvinila, že rozkladajú právny štát, „a potom príde generálny prokurátor a skonštatuje, že celé trestné stíhanie a obvinenie bolo od začiatku do konca nezákonné“. „Odmietame, aby prezidentka obviňovala opozíciu. Vládna koalícia zodpovedá za vládnutie a nesie plnú zodpovednosť za výkon exekutívnych právomocí, ktoré vláda má z Ústavy SR. Nech sa prezidentka nečuduje, že ju po tom, čo sa dnes udialo, budeme mať ešte menej radi, ako sme ju mali doteraz. Budeme sa venovať každému jednému kroku, ktorý prezidentka bude robiť, pretože to, čo robí je protislovenské. Je to v mene cudzích záujmov,“ uzavrel Fico.

(SITA)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články