15.9 C
Nitra
utorok, 24 septembra, 2024

Marek Madro: Niekedy je bremeno, ktoré nám prinesie život, príliš ťažké a je úplne v poriadku, ak o tom niekomu povieme

Prechádzam po pešej zóne a premýšľam o náročných chvíľach, ktoré prežívame. Kde môžeme požiadať o o pomoc? A budeme skutočne vypočutí? Za úsmevom, či dokonca smiechom sa často skrýva bolesť. I za tichom, za nevyjadreným slovom. Ako prežívajú mladí ľudia obrovskú zmenu v spoločnosti? Environmentálne a energetické krízy, vojnové tragédie, v ktorých prichádzajú o život nevinní ľudia a silnú polarizáciu spoločnosti? Máme vôbec čas vnímať, čo mladí hovoria? Čo potrebujú? Čo im chýba? Možno si povieme, že im je dobre. Myslíme si to. Až kým nás jedného dňa nezaskočí – PRAVDA.

Marek Madro: Niekedy je bremeno, ktoré nám prinesie život, príliš ťažké a je úplne v poriadku, ak o tom niekomu povieme
Marek Madro

“Mladí ľudia sa z hľadiska vývinovej psychológie nachádzajú v náročnom životnom období, ktoré je sprevádzané mnohými zmenami, vývinovými úlohami a potrebami, ale nemajú ešte dostatok životných skúseností na zvládanie ťažkých situácií, preto sa u nich často objavuje tendencia k extrémnemu a radikálnemu riešeniu. Práve v tomto období mladí ľudia najviac potrebujú pomoc a najmenej ju u dospelých hľadajú.” O problémoch dnešných mladých ľudí som sa porozprávala PhDr. Marekom Madrom, PhD., programovým riaditeľom OZ IPčko, ktoré združuje dobrovoľníkov z radu psychológov a sociálnych pracovníkov.

Pán Madro, nedávno ste v Nitre zriadili  ID KLUB, teda klub psychologickej podpory pre mladých. Prečo si myslíte, že sú takéto kluby potrebné? Čím sú výnimočné?

Mladí ľudia s nami často hovoria o nedostatočných príležitostiach na socializáciu s rovesníkmi a na rozvoj. Uzatvárajú sa doma, nevychádzajú von, izolujú sa. S komunikácií s mladými ľuďmi sme zistili, že potrebujú anonymný bezpečný priestor, ktorý vytvára atraktívnu ponuku voľnočasových zmysluplných a rozvojových aktivít a ponúka odbornú bezplatnú pomoc. Potrebujú kontaktné miesto, kde môžu prísť v náročnej situácii, ale aj vtedy, keď chcú zažiť niečo nové, zapojiť sa do rôznych aktivít a byť aspoň na chcílu tými, kými sú. Takúto pomoc a podporu nájdu mladí ľudia v Klube Machovisko, vo Flek klube, v Kreate klube aj ID klube. Všetky naše pomáhajúce projekty vznikli z potrieb, o ktorých nám mladí ľudia hovoria. Je to vlastne naša reakcia na ich potreby a túžby a my im ich chceme dopriať.

V ktorých mestách už takéto kluby existujú? Aké boli očakávania a aké sú skúsenosti?

ID klub v Nitre je štvrtým klubom, ktorý IPčko vytvorilo. Prvý nájdete v Bratislave a volá sa Klub Machovisko, druhým je FLEK KLUB v Trnave a tretím KREATE KLUB v Prešove. Každý z nich je iný a jedinečný, ale spája ich spoločná myšlienka. Ide o nový koncept neformálnej psychologickej pomoci pre mladých ľudí. Tieto kluby vznikli preto, aby mladí ľudia, ktorým je ťažko, ale aj tí, ktorí majú štastné dni mali na svete miesto, kde môžu dostať anonymnú a bezplatnú odbornú psychologickú pomoc, zažiť záujem, zábavu, podporu, rozvoj a nový štart. Odborníci a odborníčky sú súčasťou života mladých ľudí a môžu ich podporiť, usmerniť a pomôcť, ak je to potrebné. Veríme, že v neformálnej komunite klubov nájdu pocit bezpečia, psychologickú pomoc, inšpiráciu a rast. Chceme vytvárať prostredia, v ktorých sa bude každý cítiť podporovaný a bude mať pocit, že je dôležitou súčasťou komunity.

Marek MADRO: Chcemsazabit.sk, mladým ľuďom je naozaj veľmi ťažko

V KREATE KLUBE v Prešove môžu mladí ľudia spoznávať umenie vo všetkých jeho podobách, slobode a kreativite, vo FLEK KLUB v Trnave je zasa miestom pre nadšencov a nadšenkyne online sveta, hier a technických vychytávok, ktorí sa neboja hovoriť o svojom prežívaní, rozvíjajú svet okolo seba a učia ho úcte a podpore, KLUB MACHOVISKO na prvý pohľad pôsobí ako kaviareň, ale v skutočnosti je to miesto, kde si šálku kávy, čokolády alebo čaju vypijete so psychológom alebo psychologičkou a spoločne sa účastníte rôznych aktivít zameraných na rozvoj. A ID klub je laboratórium identity, kde môžu spoznávať, objavovať a formovať svoje ja prostredníctvom rôznych aktivít a za prítomnosti psychológov a psychologičiek. Srdcom každého klubu je poradenská miestnosť Káčko, ktorá je k dispozícii na individuálne poradenské aj krízové komunikácie. Očakávali sme, že vytvoríme miesto, ktoré zaplní „dieru“ v životoch mladých ľudí, ktorí často hovorili o tom, že sa nikde necítia bezpečne a o nedostatku príležitostí na získanie pomoci, podpory a trávenie voľného času. Naše skúsenosti aj štatistiky ukazujú, že sa nám to darí. V minulom roku sme v Klube Machovisko a vo Flek klube uskutočnili viac ako 11000 pomáhajúcich a krízových komunikácií, veríme, že v roku 2023 ich bude ešte viac, nakoľko sme sieť pomoci zatiaľ rozšírili o klub v Nitre a v Prešove. Našim cieľom je, aby takýto klub vznikol v každom krajskom meste.

Marek Madro: Niekedy je bremeno, ktoré nám prinesie život, príliš ťažké a je úplne v poriadku, ak o tom niekomu povieme

V klube možno nájsť bezplatnú pomoc psychológov a psychologičiek. Ako presne bude táto psychologická podpora fungovať? Čo môže urobiť ten, kto takúto pomoc hľadá?

Stačí iba prísť. Naši psychológovia a psychologičky v kluboch sú 3 – 4 na jednej službe, oslovia vás, povedia vám viac o mieste, kde ste, ponúknu vám niečo dobré z ponuky nápojov, pochutín a aktivít. Spoločne si môžete zahrať karty, kalčeto, PS a popri tom úplne v neformálnej atmosfére počúvajú a sú vám blízko. Odborníci z klubov sú súčasťou života mladých ľudí a môžu ich podporiť, usmerniť a pomôcť, keď je to potrebné. Ak je to potrebné, venujú sa mladým ľuďom aj individuálne v poradenskej miestnosti Káčko, kde spoločne vstupujú do príbehu, ktorý mladý človek otvára a spoločne hľadajú riešenia. Ide o inovatívny koncept neformálnej pomoci.

V ID Klube ponúkate dokonca možnosť hrať playstation, či vyskúšať  virtuálnu realitu.  Rodičia majú však často obavy, či deti nehrajú takéto hry priveľa alebo či im nemôžu nejako uškodiť. Ako to teda je?

V IPčku zámerne využívame pozitíva technológií a online sveta a prepájame ich so psychológiou. Neignorujeme však riziká, ktoré so sebou nové technológie a internet prinášajú. Uvedomujeme si, že online svet ľuďom umožňuje rýchle – “instantné” – naplnenie potrieb v porovnaní s offline svetom. Na internete cítime väčšiu anonymitu, správame sa menej opatrne, sme otvorenejší a dôverčivejší. Nevedome tak posúvame svoje hranice bezpečnosti, čo môže priniesť rôzne dôsledky, preto poskytujeme mladým ľuďom možnosť učiť sa bezpečnému správaniu v online priestore a ponúkame im aj ďalšie atraktívne možnosti trávenia času aj offline.

Plánujete organizovať aj koncerty, diskusie, workshopy a iné zážitkové a rozvojové aktivity. Budete všetko realizovať vo vlastnej réžii ? Ak by mal nieto záujem vo vašich priestoroch realizovať svoj koncert alebo inú aktivitu, ponúkate i takúto možnosť sebarealizácie, či spolupráce?

Nejakú časť z našich programov realizujeme vo vlastnej réžii a ďalšiu časť v spolupráci s rôznymi organizáciami, jednotlivcami, umelcami, odborníkmi či aktivistami. Chceme, aby bol program pestrý, aby si každý návštevník a návštevníčka mohli vybrať to, čo im je blízke. Našou snahou je osloviť potreby mladých ľudí a dopriať im zážitky z programu a spoločne stráveného času. Ak by mal niekto záujem nám v tvorbe programu pomoc, určite je tento nápad vítaný. Stačí nás kontaktovať, spoločne sa vieme o tom porozprávať a prípadne dohodnúť aj na ďalšej spolupráci.

Psychológovia z IPčka sa spojili s vysokohorským nosičom, vynáškou zásob poukázali na duševné zdravie

Hovoríte, že váš klub pre mladých “je laboratóriom identity, v ktorom môžu objavovať, formovať a skúmať svoje ja.”  Čo to presne znamená a prečo je to dôležité?

Názov klubu vznikol spojením dvoch slov, ktoré najviac vystihujú to, čím je a chce byť pre všetkých, ktorí sa doň rozhodnú vstúpiť. Prvé slovo z názvu je „ID“ od slova IDENTITA. Predstavte si, že ste autorom svojho života, že máte sebaistotu a pocit slobody, že každá situácia, v ktorej sa ocitáte dopadne podľa Vašich predstáv a želaní. Je to možno pekná predstava, no život prináša rôzne výzvy a je zložitejší. Najmä ak prežívame tlak z očakávaní okolia a od seba samých. Naše predchádzajúce skúsenosti a hodnoty, ktorým veríme, vplývajú vo veľkej miere na to, kým sme. Spoznať kým sme, uchopiť to a pomenovať, je úlohou na celý život. Je to cesta. A predstavte si, že existuje trenažér, kde nemusíte nič hrať, nosiť nejakú masku, kde neexistuje tlak a môžete skúšať a spoznávať, kto vlastne ste, a kam smerujete. Výskumy potvrdzujú, že čím viac prebádaná je naša identita, tým sme silnejší, odolnejší a šťastnejší. Práve preto je tu laboratórium identity v podobe ID KLUBu. Druhým slovom z názvu  je „KLUB“, teda miesto, kde si môžu mladí ľudia povedať „SEM PATRÍM“, kde môžu zložiť masku a byť tými, akými sú, zapojiť sa do plánovaných aktivít, alebo len tak chillovať a byť. ID KLUB je priestor, v ktorom majú mladí ľudia možnosť objavovania alebo len tak byť po boku psychológa, psychologičky a ďalších mladých ľudí.

Čo všetko ešte v rámci klubu ponúkate a v ktorých dňoch a časoch vás môžu mladí navštíviť?

Všetky kluby sú otvorené počas štyroch dní, a to streda, štvrtok, piatok a sobota v popoludňajších časoch. V stredu a vo štvrtok otvárame od 15:00 do 20:00, v piatok od 15:00 do 21:00 a v sobotu od 17:00 do 21:00. Ale máme pripravenú ponuku aj pre tých, ktorý sa z rôznych dôvodov nemôžu dostať do klubov priamo, a to online na sociálnej sieti Discord, kde sa s psychológmi a psychologičkami z IPčka môžete stretnúť od pondelka do stredy v čase od 19:00 do 21:00. Ako som už spomínal ponuka je veľmi pestrá a odráža charakter jednotlivých klubov a ich myšlienku. Návštevníci a návštevníčky môžu zažiť tvorivé dielne, gastro art, cestovateľské kino, koncert, herné workshopy, muzikoterepiu, ježkoterapiu, kanisterapiu, workshop o grafológii, diskusiu o online identite alebo o genetike, kvíz, pohybové hry a mnoho ďalšieho. Samozrejme to najdôležitejšie je, že blízko budú psychológovia, psychologičky a dostupná okamžitá pomoc.

Viete v rámci ID klubu pomáhať aj mladým ľuďom z Ukrajiny, ktorí ešte neovládajú dobre náš jazyk?

Súčasťou našich tímov vo všetkých kluboch, ktoré prevádzkujeme sú aj naši ukrajinskí tlmočníci a tlmočníčky alebo psychológovia a psychologičky, ktorí komunikujú v ukrajinskom jazyku. Programy, ktoré pripravujeme prepájame aj s ukrajinskou komunitou a kultúrou, prekladáme ich do ukrajinčiny, oslovujeme mladých ľudí z Ukrajiny a vytvárame im aj takto inkluzívny a bezpečný priestor, kde sa môžu cítiť prijatí. Pravidelne organizujeme kurzy ukrajinčiny, spoznávame gastronómiu, kultúru aj tradície Ukrajiny, zároveň mladým ľuďom z Ukrajiny ponúkame priestor na zlepšovanie slovenčiny neformálnym spôsobom v prirodzených komunikáciách, podporné a rozvojové aktivity a taktiež aj zážitky z našej kultúry.

Marek Madro: Niekedy je bremeno, ktoré nám prinesie život, príliš ťažké a je úplne v poriadku, ak o tom niekomu povieme
Krabička bezpečia, zdroj: fb IPčko

V našom poslednom rozhovore 11/2021 sme vraveli o projekte chcemsazabit.sk. Tento problém bol naozaj akútny. Vraveli ste, že mladým ľuďom je naozaj ťažko. Zlepšilo sa odvtedy niečo?

Naše skúsenosti z liniek pomoci a z krízových služieb poukazujú na fakt, že počas týchto dvoch náročných rokov, v ktorých čelíme pandémii Covid-19, vojne na Ukrajine, environmentálnym a energetickým krízam, tragédiám, v ktorých prišli o život nevinní mladí ľudia a silnej polarizácii spoločnosti sa výrazne zhoršil stav duševného zdravia, a to najmä u mladých ľudí, ktorí sa nachádzajú v citlivom a zraniteľnom veku. Práve tieto náročné a tragické udalosti sú výsledkom eskalácie dlhodobo neriešených ťažkostí a problémov, ktoré sa počas 2 rokoch nabaľovali a zintenzívnili. Z našich štatistík z liniek pomoci a krízových služieb IPčko za rok 2022 vyplýva, že v porovnaní s rokom 2021 sme zaznamenali 148% nárast žiadostí o pomoc. V roku 2022 sme uskutočnili 178 234 pomáhajúcich a krízových komunikácií, pričom 71% z nich bolo s mladými ľuďmi do 30 rokov. Najčastejšou témami boli pocity osamotenia a strach (21,7%), duševné problémy (9,6%), stres a tlak na výkon (9,1%), myšlienky na ukončenie života (9%), depresia a depresívne symptómy (7,3%), sebapoškodzovanie (5,3%). Taktiež sme zaznamenali 47% nárast sebapoškodzovania u mladých ľudí, 180% nárast pocitov osamelosti, 297% nárast duševných ťažkostí, 122% nárast v myšlienkach na ukončenie života, 176% nárast fenoménov internetu a 25% nárast pokusov o samovraždu.

Najčastejšou témou celkovo na linkách pomoci a v krízových službách IPčko, s ktorou sa na nás mladí ľudia v ťažkostiach obracajú, je pocit osamelosti. Mladí ľudia sa cítia osamelo aj napriek tomu, že sú obklopení ľuďmi. Majú pocit, že sú pod obrovským tlakom, pretože je naša spoločnosť výrazne orientovaná na výkon. Výkon sa od nich vyžaduje v škole, doma, v zamestnaní, vo vzťahov a aj medzi rovesníkmi. Boja sa zlyhať, boja sa sklamať, svoju hodnotu vnímajú cez výkon, pretože im to tak spoločnosť nastavuje a často sa uzatvárajú do seba. Majú pocit, že nemajú s kým a vlastne ani nemôžu hovoriť o tom, ako sa naozaj majú a čo ich trápi. Ak s týmito pocitmi ostávajú ľudia dlhodobo osamote a bez pomoci, môže to prerásť do rôznych duševných ťažkostí, sebapoškodzovaniu, k myšlienkam na samovraždu, ale aj k pokusom o ukončenie života.

Prežívame náročné chvíle ako ľudia – jednotlivci, ale aj skupiny či celá spoločnosť. Zvýšený počet žiadostí o pomoc na našich linkách pomoci, hovorí o tom, že ľuďom nie je dobre, ale hovorí aj o veľmi pozitívnom fenoméne, a to, že je stále viac ľudí, ktorí sa rozhodnú vyhľadať pomoc a nezostávajú so svojimi pocitmi osamote. 

Marek Madro: Niekedy je bremeno, ktoré nám prinesie život, príliš ťažké a je úplne v poriadku, ak o tom niekomu povieme
ID klub v Nitre , zdroj: fb IPčko

Vraveli ste tiež, že na psychike ľudí a teda aj mladých ľudí sa podpísala pandémia:  “Plošné zatvorenie škôl sa odrazilo na zdvojnásobení pacientov v pedopsychiatrických ambulanciách.” Zlepšila sa situácia odvtedy alebo stále vidíme  následky?

Od pandémie Covid-19, kedy sme naše životy presunuli do online priestoru, karantény a nemali sme možnosť žiť štandardným spôsobom, na ktorý sme boli zvyknutí, upozorňovala WHO na sekundárne následky, ktoré pandémia prinesie a jednou z nich bol dopad na duševné zdravia mladých ľudí, ktorí pandémiu zvládali najťažšie, čo sa žiaľ potvrdilo a dokazujú to naše štatistiky a aj rôzne ďalšie výskumy (výskumy SAV a UK) a správy o duševnom zdraví. Mladí ľudia sa z hľadiska vývinovej psychológie nachádzajú v náročnom životnom období, ktoré je sprevádzané mnohými zmenami, vývinovými úlohami a potrebami, ale nemajú ešte dostatok životných skúseností na zvládanie ťažkých situácií, preto sa u nich často objavuje tendencia k extrémnemu a radikálnemu riešeniu. Práve v tomto období mladí ľudia najviac potrebujú pomoc a najmenej ju u dospelých hľadajú. Počas jednotlivých vĺn pandémie Covid-19 výrazne stúpol počet symptómov depresie, úzkosti a sebapoškodzovania u mladých ľudí. Odborníci od začiatku pandémie predpokladali, že až 20% z nich bude potrebovať následnú postcovidovú odbornú pomoc. Mladí ľudia v dôsledku dlhodobej izolácie a špecifík vývinového obdobia strácali zvládacie mechanizmy, oslabovali sa, neboli účinné alebo sa nemali ich kde vytvárať, to vedie k skratovým riešeniam ako je násilie voči iným, sebapoškodzovanie a pokusy o samovraždu.

Julien Dan: Mali by sme sa vrátiť ku knihám, odložiť mobily, tablety, opustiť sociálne siete

Môžu organizácie alebo ľudia nejako podporiť činnosť vášho ID klubu?

Všetky naše služby sú bezplatné a budeme veľmi radi, ak mal niekto chuť podporiť naše aktivity, či už priamo na mieste v podobe dobrovoľného príspevku „do prasiatka“, vďaka čomu zabezpečíme to, aby sme mali stále dobrú kávu, čokoládu, kofolu a pochutiny alebo v podobe darcovského príspevku, o ktorom sa viac dozviete na našej stránke ipcko.sk. Tieto dary nám pomáhajú zabezpečiť pomoc pre tých, ktorí ju potrebujú.

Čo by ste mladým ľuďom chceli odkázať alebo odporučiť?

Jednoznačne to, aby so svojimi ťažkosťami nezostávali osamote. Požiadať o pomoc nie je nikdy hanbou ani zlyhaním – práve naopak. Z našich skúseností vnímame, že požiadať o pomoc chce naozaj veľa síl a neskutočnú dávku odvahy. Niekedy je bremeno, ktoré nám prinesie život, príliš ťažké a je úplne v poriadku, ak o tom niekomu povieme. Je ľahšie niesť bremeno na chvíľu spolu s niekým, kto nám pomôže alebo počká, kým sa zmenší. Obráťte sa na niekoho komu dôverujete a ak mate pocit, že vo vašom okolí momentálne nie je nikto taký, povedzte našim anonymne, bezplatne a nonstop psychológom a psychologičkám na linkách pomoci IPčko.sk a Krízová linka pomoci (0800 500 333) alebo priamo v kluboch, či v centrách krízovej intervencie Káčko v každom krajskom meste.

Lucia Balagová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x