23.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Majetkové priznania sudcov sú už zverejnené

Od včera sú na webovom sídle Súdnej rady Slovenskej republiky zverejnené majetkové priznania sudkýň a sudcov za rok 2022. Povinnosť podať do konca marca tohto roka majetkové priznanie za predchádzajúci rok vyplynula všetkým, ktorí v minulom roku vykonávali funkciu sudcu. Do konca zákonom stanovenej lehoty si túto povinnosť splnilo 1411 sudkýň a sudcov Slovenska.

Agendu majetkových priznaní sudkýň a sudcov vybavuje Kancelária Súdnej rady Slovenskej republiky, konkrétne zamestnanci Sekcie vyhľadávania informácií o majetkových pomeroch sudcov a o sudcovskej spôsobilosti. Zamestnanci tejto sekcie vybavili 523 telefonátov a technická a odborná podpora sa poskytla e-mailovou komunikáciou v 267 prípadoch. Už druhý rok po sebe sa majetkové priznania prijímali len v elektronickej podobe.

Predseda Súdnej rady Slovenskej republiky Ján Mazák vyzval z dôvodu nepodania majetkového priznania 10 sudkýň a sudcov na dodatočné splnenie si tejto povinnosti.

Pozitívne sa prejavilo, že sudcovia využili pri vypĺňaní svojich majetkových priznaní skúsenosti z predošlých rokov. Účinnou pomôckou im bol zároveň vypracovaný Návod na vypĺňanie majetkového priznania sudcu, ktorý je uverejnený na webovom sídle súdnej rady.

Majetkové priznania preverí šesť trojčlenných kontrolných komisií, ktoré sú zložené výlučne z členiek a členov súdnej rady. V prípade pochybností kontrolná komisia vyzve konkrétneho sudcu na preukázanie majetkového prírastku za minulý rok, prípadne na objasnenie iných okolností spojených s majetkom.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x