26.1 C
Nitra
štvrtok, 20 júna, 2024

M. Radačovský: Za prípadné následky očkovania vždy zodpovedá poskytovateľ lekárskej starostlivosti

Na stránkach Európskeho parlamentu sa objavil dokument s číslom B9-0475/2021, ktorý sa volá : Návrh usnesení Evropského parlamentu o zřízení Evropského fondu pro odškodnění obětí očkování proti onemocnění COVID-19. Na to, o aký návrh uznesenia ide, či je už fond zriadený, ako si budú prípadní poškodení uplatňovať odškodnenie, aj Slováci, ak preukážu súvislosť s očkovaním, teda vedľajšie účinky, som sa dnes spýtala nášho europoslanca JUDr. Miroslava Radačovského. Spýtala som sa ho aj na to, či je on sám očkovaný. Odpovedať nemusel, ale ako prezradil, pochádza z rodinného prostredia plného lekárov, a tak sa už dal očkovať proti Covid 19 už tretíkrát. Očkovaná je aj jeho najbližšia rodina, nikto sa s vedľajšími účinkami vakcín, ktoré pripúšťa, nestretol.

M. Radačovský: Za prípadné následky očkovania vždy zodpovedá poskytovateľ lekárskej starostlivosti
Miroslav Radačovský, zdroj fbhttps://www.europarl.europa.eu/doceo/document/B-9-2021-0475_CS.html

Pán Radačovský, poznáte spomínaný návrh uznesenia o zriadení fondu na odškodnenie poškodených očkovaním?

Pokiaľ sa týka návrhu uznesenia europoslankyne Virginie Joron, podľa čísla ide individuálny návrh europoslanca, v skutočnosti sa o takomto návrh nerokovalo a ani neviem o tom, či sa rokovať bude.

M. Radačovský: Za prípadné následky očkovania vždy zodpovedá poskytovateľ lekárskej starostlivosti

Je nutné takéto uznesenie, alebo je odškodnenie obetí očkovania už nejako zákonne upravené?

Pokiaľ sa týka odškodnenia, za akýkoľvek lekársky úkon, teda aj aplikáciu lieku, medzi ktoré nepochybne patrí aj očkovacia látka, v zmysle platnej jurisdikcie za prípadnú škodu, ublíženie na zdraví, prípadné následky vždy zodpovedá poskytovateľ lekárskej starostlivosti – nemocnica, ambulancia a pod. Ide o objektívnu zodpovednosť, čo v praxi znamená zjednodušene povedané, že pokiaľ vám lekár resp. nemocnica poskytne akýkoľvek liek, tak objektívne zodpovedá Vám za prípadnú škodu.

Následne potom má právo poskytovateľ lekárskej starostlivosti žiadať regresom náhradu škody napr. od výrobcu vakcíny. Čiže, keď povieme jednoducho, občan/pacient bude mať vždy nárok na náhradu škody, pokiaľ mu je poskytnutý akýkoľvek liek a spôsobí mu škodu poprípade vedľajšie účinky, samozrejme, pokiaľ si takúto škodu/ následky nespôsobí sám, ale tieto prípady sú ojedinelé.

Platí to aj v prípade, keď podpíšem poučenie o vedľajších účinkoch vakcíny?

Z právneho hľadiska to nemení skutočnosť, že ste poučená o vedľajších účinkoch akéhokoľvek lieku teda aj vakcíny. Určite je vám známe, že v tzv. príbalových letákoch každého lieku počnúc jednoduchou mastičkou, vitamínu C, či penicilínu sú vždy uvedené možné vedľajšie účinky, to však tiež nemení to, že za prípadnú škodu/ vedľajšie účinky zodpovedá poskytovateľ lekárskej starostlivosti. Pokiaľ určite viete prijať akýkoľvek liek teda aj vakcínu je právo nie povinnosť pacienta.

Diktuje nám covid pasy Európska komisia? Súhlasia s tým europoslanci?  

Dnes som sa dočítal v jednom denníku, že europoslanci schvaľovali vakcínu, toto tiež nie je pravda. Europoslanci neschvaľovali vakcínu. Vakcínu schvaľuje EMA. Tiež niektorí europoslanci, alebo skôr europoslanec, tvrdí, že Európska komisia nanútila parlamentu teda aj europoslancom schváliť covid pass, a že to nanútila aj národným štátom. Toto tiež nie je objektívne tvrdenie. Európska komisia len odporučila ako má covid pass vyzerať. Národné štáty, teda aj Slovensko, si sami určujú, aké opatrenia v súvislosti s pandémiou príjmu resp. neprijmú a či budú alebo nebudú vyžadovať preukazovať sa covid passom a či budú nosiť rúška alebo nie.

Chápem, že niektorému politickému spektru sa moje vyjadrenie možno páčiť nebude, ale vzhľadom na moju dlhoročnú prácu sudcu a momentálne pôsobím ako europoslanec, si nemôžem dovoliť tvrdiť to, čo nie je objektívne a pravdivé a možno pre niekoho nepopulárne.

Pýtala sa Henrieta Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články