20.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

M. Krajniak: Tzv. inštitút sezónnych prác by mal fungovať od budúceho roka

Tzv. inštitút sezónnych  prác by mal fungovať od budúceho roka. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) v reakcii na utorkovú (21. 9.) výzvu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) a pestovateľských zväzov.
      „Áno, veľmi o návrhu o inštitút sezónnych práce uvažujeme. Chceme jeho zavedenie stihnúť aj v spolupráci s poslancami Národnej rady (NR) SR a v spolupráci s ministerstvom pôdohospodárstva do začiatku budúcoročnej poľnohospodárskej sezóny. Nemá sa týkať iba poľnohospodárskych prác, ale napríklad aj cestovného ruchu, v ktorom sú tiež zamestnania sezónneho  charakteru,“ priblížil.
      Informoval, že začiatkom tohto týždňa dostal analýzu o tom, ako v jednotlivých krajinách EÚ riešia spomínanú problematiku. „Najlepší sa nám zdá poľský model. Je tam však jeden problém, ktorý nemáme vyriešený, o tom musíme diskutovať. Poliaci pre to v poľnohospodárstve zaviedli osobitný systém sociálneho zabezpečenia. A to je vec, ktorá sa nedá urobiť zo dňa na deň,“ upozornil.
      „O probléme rokujeme so všetkými zainteresovanými, najmä s poslancami Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, s ministerstvom pôdohospodárstva. Riešenie bude určite prijaté aj schválené do začiatku budúcej poľnohospodárskej sezóny,“ dodal Krajniak.
      Slovenskí pestovatelia vyzývajú štát, aby zaviedol dlhoočakávaný inštitút sezónnych prác. Uviedol to v utorok na tlačovej besede predseda SPPK Emil Macho, za účasti predstaviteľov pestovateľských zväzov. Ten by mal podľa Macha uľahčiť zamestnávanie ľudí na brigádnické práce v sadoch. Predstava podľa neho je, aby sa zrýchlilo a odbyrokratizovalo zamestnávanie nielen Slovákov, ale aj ľudí z tretích, mimoeurópskych krajín.      
      „Pestovateľom stále chýbajú brigádnici. Pre nedostatok pracovných síl v tomto roku nepozbierame približne 25 % celkového množstva ovocia. Nižšia úroda kvalitných plodov u nás automaticky znamená viac nekvalitného dovozu,“ uviedol predseda Ovocinárskej únie Slovenska Marián Varga. Inštitút sezónnej práce u ovocinárov by podľa Vargu využívalo ročne asi 2000 pracovníkov.

zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články