17.6 C
Nitra
pondelok, 15 apríla, 2024

Ľudovít Paulis: Na ministerstvo školstva dorazili atómofky…

Dlho to netrvalo a dorazili očakávané atómovky, tentokrát v podobe novej Lekárskej fakulty na Prešovskej univerzite v Prešove.

Totiž: „Je možné, že za dva roky vzniknú nové lekárske fakulty, povedal minister školstva Ján Horecký v relácii Na telo. Novú fakultu by si vedel predstaviť napríklad v Prešove. Pripustil tiež, že v Trnave môže dôjsť k zlúčeniu dvoch univerzít.“ (denník N)Takýto počin bohužiaľ po 1. nerieši problém zdravotníctva a po 2. uškodí kvalite vysokoškolského vzdelávania. Naviac, z hľadiska nákladovej efektívnosti sú to vyhodené peniaze.

Ľudovít Paulis: Na ministerstvo školstva dorazili atómofky...
Ľudovít Paulis, bývalý Štátny tajomník Ministerstva školstva pre vedu a výskum, Sas, zdroj: fb

V čase, keď veľká časť absolventov medicíny odchádza do zahraničia, by investícia do novej lekárskej fakulty znamenala, že zainvestujeme do nemeckého zdravotníctva.

Jednoznačne je potrebné v prvom rade vytvoriť pre lekárov lepšie pracovné podmienky, ktoré sa netýkajú len platov, ale celkového fungovania zdravotníctva, aby mali záujem tu ostať. Potom sa môžeme zamerať na zvyšovanie počtu absolventov. A aj tu je nepochybne nákladovo efektívnejšie navýšenie počtov študentov existujúcich lekárskych fakúlt ako vznik novej. Z hľadiska kvality vysokoškolského vzdelávania je to tiež veľmi nerozumný krok. Metodiku financovania sme upravili tak, aby excelentné fakulty získali bonus.

Zo zdravotníckych fakúlt sa tá v Prešove (ona asi bude základom novej lekárskej fakulty) umiestnila až za Trnavou a Nitrou (a samozrejme za lekárskymi a farmaceutickými fakultami, či veterinou). Nechcem vedieť (ale tuším) odkiaľ prichádza takýto výstrel od pol pása… je to smutné.

Na druhej strane, ak sa podarí spojenie univerzít v Trnave, bude to veľmi pozitívny signál pre región aj vysoké školy. V stretnutiach s vedením trnavských univerzít som videl, že o spojenie majú záujem. Náš zámer bol podporiť ho aj vyčlenením peňazí pre integrujúce sa univerzity v rámci metodiky financovania – krok, ktorý by malo ministerstvo spraviť.

Ak by ministerstvo nevedelo dotiahnuť spojenie univerzít v Trnave, sú ale stále omnoho lepšie spôsoby ako využiť investičné prostriedky v rámci POO: podporiť výkonnostné zmluvy, podporiť „mäkkú“ integráciu VŠ, podporiť integráciu iných subjektov, napríklad ústavov SAV alebo rezortných výskumných ústavov.

Som presvedčený, že tieto alternatívy by boli prijateľnejšie aj pre Európsku Komisiu ako podpora vzniku novej LF v Prešove.

Zdroj: fb Ľudovít Paulis

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články