18.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Ľuboš Blaha: V roku 2001 zomrelo pár tisíc Američanov – a našla sa zámienka, aby zomierali milióny v Iraku

Pred 20 rokmi som sa práve učil na skúšku na univerzite. Keď som v telke videl pád dvojičiek, prvé, čo mi napadlo, bolo – odpadne skúška?

1. Prepáčte, nepreplakal som tri dni a tri noci. Príliš veľa som vedel o obetiach amerických vojen a ich veľmocenskej politiky vo Vietname, Juhoslávii či Latinskej Amerike.

2. Slniečka plačú kvôli trom tisíckam Američanov, ale je im jedno, že pomreli milióny Vietnamcov, státisíce Latinoameričanov, státisíce Afričanov… A stovky detí v Juhoslávii.

3. Mne nie. Príliš veľa viem. Prečítajte si pár knižiek od Noama Chomského a pochopíte. Američania mučili, vraždili, párali bruchá, pálili zažíva, rezali hlavy. Videl som zábery z My Lai a neviem zabudnúť.

4. Čítajte dejiny Guatemaly či Salvádoru. Čítajte dejiny Vietnamu, Líbye, Iraku či Afganistanu… Čítajte dejiny Palestíny… A potom plačte, slniečka.

5. V roku 2001 som do ľavicového Nového Slova napísal článok – priznať si chybu a odpustiť. Americké vojny som označil za terorizmus a vyzval som k mieru. Nemstite sa, stiahnite sa, odpustite!

6. Odpoveď amerických jastrabov bola iná. Mstili sa, plienili, ničili. Kruto a surovo. Ostali po nich milióny mŕtvych a zranených v Iraku a Afganistane. Impérium prelievalo krv nevinných. A naši dzurindovia jasali.

7. Dnes od nás chcú, aby sme trúchlili – za nich. Za Američanov. Pri všetkej úcte. Mám trúchliť za tisíce a ignorovať milióny? Mám kašľať na obete amerického terorizmu, ktorých sú milióny?!

8. Ľúto je mi každého strateného ľudského života. No rátajme. Milióny vo Vietname. Státisíce v Hondurase, Guatemale či Nikarague. Statisíce v Angole, Indonézii či DR Kongu.

9. A ďalšie státisíce v Iraku, Afganistane, Líbyi… A to nehovorím o amerických spojencoch a mŕtvych deťoch v Jemene či Palestíne… Milióny. Nevinných ľudí.

10. Plačete za Američanov? A sú vám ukradnutí všetci tí, čo umreli kvôli americkým vojnám a americkému terorizmu? A nie ste potom tak trochu rasisti? A pokrytci?

11. Ja dnes vzdávam hold všetkým obetiam amerických vojen a teroru. A tak ako každý rok si pripomínam „ten prvý 11. september“, na ktorý my ľavičiari nikdy nezabudneme.

12. Bolo to 11. septembra 1973, kedy čilskí fašisti na čele s generálom Pinochetom zavraždili demokraticky zvoleného socialistického prezidenta Čile Salvadora Allendeho. S podporou CIA.

13. Potom vraždili v tisícoch, aby mohli vytvoriť americký neoliberálny experiment, ktorým sa neskôr inšpirovali aj u nás pravicové monštrá ako Kaník či Sulík.

14. Jedenásty september je deň, z ktorého mrazí. V roku 2001 zomrelo pár tisíc Američanov – a našla sa zámienka, aby zomierali milióny v Iraku. Áno, z toho naskakuje mráz. Nie z 9/11. Ale z toho, čo prišlo po ňom.

15. Už ako vysokoškolský študent som vedel, že sa deje bezprávie. Kričal som. Búril som sa. A búrim sa dodnes.

16. Povedia, pripomínaj si obete amerických vojen inokedy, nie vtedy, keď umierali Američania. Ale povedzte – kedy?

17. Kedy si pripomíname milióny nevinných ľudí po celom svete? Nikdy. Presne tak. Akoby existovali len Američania. Len 9/11. Nič iné.

18. V dnešný deň, priatelia, kričme spolu – stop vojnám! Stop teroru! Stop americkému imperializmu!

19. Nech už nikto nemusí umierať. Nech môžu národy po celom svete žiť v slobode! Vrátane nás, Slovákov…

20. Nech žije mier! P.S. Aha, akú fotku som našiel z tých čias

Zdroj: Ľuboš Blaha, facebook

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články