16.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Deň, ktorý navždy zmenil svet. V New Yorku bola 11. septembra 2001 aj poslankyňa Monika Kozelová

Deň, ktorý navždy zmenil svet. Uplynulo 20 rokov od útoku na Svetové obchodné centrum

Dnes uplynulo dvadsať rokov od jedného z najtragickejších dní v moderných dejinách. Práve 11. septembra 2001 zaútočili teroristi na Svetové obchodné centrum a na Pentagon. Pri teroristických útokoch zahynulo takmer 3000 ľudí. Bol to deň, ktorý navždy zmenil svet.

„Útok bol míľnikom v boji proti terorizmu. Tento boj je ťažký. Vedeli sme, že s týmto bojom príde aj veľa obiet a urobia sa aj chyby. Treba si ich priznať a poučiť sa. Ale to neznamená, že treba v boji proti radikálom, ktorí ohrozujú našu slobodu a hodnoty, poľaviť,“ poznamenal predseda Výboru NR SR pre bezpečnosť a obranu Juraj Krúpa (OĽANO).

Nielen Spojené štáty, ale celý demokratický svet zostal ohromený útokom na demokraciu a slobodu. Demokratické krajiny si práve pri týchto útokoch uvedomili, aká krehká je prosperita a bezpečnosť, ktorú sme všetci považovali za absolútnu samozrejmosť.

„Celý demokratický svet zvýšil svoju ostražitosť a dodnes sa snažíme nájsť rovnováhu medzi osobnou slobodu a bezpečnosťou. Práve 11. september 2001 nám priniesol napríklad zníženie komfortu pri cestovaní. Je to ale správne, pretože je dôležité zabezpečiť ochranu každej krajiny a jej občanov,“ myslí si poslankyňa hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Anna Andrejuvová.

Priamo v New Yorku bola 11. septembra 2001 aj poslankyňa Monika Kozelová. Pracovala ako novinárka a tento deň považuje za dátum svojho druhého narodenia. V okolí Svetového obchodného centra sa pohybovala veľmi často. S odstupom času si spomína najmä na obrovskú vlnu spolupatričnosti a vzájomnej podpory.

„Ten deň mi dal pocit absolútnej ľudskosti. Napriek tomu, že sa New York ponoril do slzavého údolia, práve tá ľudskosť tam zostala. V ten deň som nastúpila ako dobrovoľníčka do poľnej nemocnice a pracovala som ako tlmočníčka pre slovanské jazyky. Naučilo ma to riešiť krízové situácie, pretože som ich priamo zažila,“ povedala poslankyňa Monika Kozelová (OĽANO).

YouTube video

Zdroj: TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články