12.1 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

Ľubor FOLTÁN: Je dôležité robiť čo najviac vecí, ktoré vás robia šťastnými. Smiech potom prichádza spontánne

Hoci má štandardné povolenie ako väčšina z nás, popri svojej robote vedie kurzy jogy smiechu, realizuje rôzne workshopy či firemné akcie aj víkendové pobyty, kde sa joga smiechu prepája s ďalšími sebarozvojovými aktivitami. Jej propagátor ĽUBOR FOLTÁN z Nitry.

Ľubor FOLTÁN: Je dôležité robiť čo najviac vecí, ktoré vás robia šťastnými. Smiech potom prichádza spontánne
Ľubor Foltán
Hneď na úvod by som rada zdôraznila tvoje priezvisko, Nitra ho určite pozná, pretože tvoj ocino bol veľmi známy regionálny novinár. Ako si na neho spomínaš, po kom si zdelil smiech a optimizmus? 🙂

Ocino bol veselá kopa. Mal rád ľudí, aj sa rád bavil. Veci bral s nadhľadom. Pamätám si, ako často hovoril: „Žiadna kaša sa neje taká horúca ako sa navarí“. Dnes by sme povedali „no stress“. Mam odložené video, v ktorom po ťažkej chorobe v hospici na posteli sestričkám a praktikantkám na Mikuláša recituje básnicky a robí si srandu. Ešte toho roka v decembri zomrel. Bol rád, keď bolo okolo neho veselo, a častokrát bol on ten zdroj. Toto som myslím zdedil po ňom. Akurát som pridal Jogu smiechu.

Ľubor FOLTÁN: Je dôležité robiť čo najviac vecí, ktoré vás robia šťastnými. Smiech potom prichádza spontánne
V akcii
Smial si sa odmalička, alebo ťa občas do smiechu museli doma nútiť? Kedy? Smejete sa doma často, aj bezdôvodne? 🙂

Nechcem navodzovať spomienkovú nostalgiu, ale zažil som detstvo bez mobilu, počítača. Behal som po sídlisku, hral vonku hokej, preliezal plot na agráč. Tak som sa normálne bavil. Cez leto kúpalisko, stanovačky. Hlavne mi nevadilo robiť blbosti, a ani keď sa sem tam smiali kamoši na mne (zase nejaký veľký športový talent som nebol 🙂 Doma sa snažíme brať veci s nadhľadom a z lepšej stránky. S mojimi dvoma dcérami som si zažil aj holú hlavu, aj oranžové vlasy, aj dredy, tunely a tetovania. Ale aj pochvalu za školský prospech.

Ako a kedy ťa napadlo, že by si sa pustil do jogy smiechu? Kde si to objavil? Musel si kvôli tomu aj niečo študovať?

Práca s emóciami, so zvládaním stresu a záťažových situácii ma vždy zaujímala. Celkovo aj pozitívny životný štýl. Štúdium psychológie a etiky som ukončil na UKF v 1998. Od 2001 až doteraz pracujem vo finančníctve – banky, poisťovne.

Pracoval som na oddelení vzdelávania jednej veľkej banky a mojou úlohou bolo prinášať aj nove nápady a možnosti. Na vzdelávacom festivale v Prahe som sa v 2012 stretol prvýkrát s Jogou smiechu. Zaujala ma táto forma aktivity s ľuďmi, a tak som si tiež v Prahe spravil certifikovaný kurz na inštruktora Jogy smiechu.

Študujem v podstate stále. Hlavne spôsoby a metódy ako si udržať mentálne zdravie, pozitívny náhľad na život, priateľské medziľudské vzťahy. Baví ma tiež pozorovať ľudí okolo seba. Už len takto sa môže človek veľa naučiť.

Ľubor FOLTÁN: Je dôležité robiť čo najviac vecí, ktoré vás robia šťastnými. Smiech potom prichádza spontánne
V čom tento zázrak spočíva, a prečo ľuďom pomáha? Je pravda, že smiech lieči (ale sa z neho vraj priberá?)?

Joga smiechu je sociálna aktivita. Prebieha v skupine a pracujeme cielene so smiechom a vytváraním pozitívnych emócii, humorných situácii. Medzi ľuďmi fungujú takzvané zrkadlové neuróny. To znamená, že emócie veľmi rýchlo preberáme od druhých ľudí, zrkadlíme ich. My na cvičení jogy smiechu cielene šírime a zrkadlíme pozitívne emócie, smiech. Ak sa smejete cielene napr. pol hodinu, cvičíte smiechocviky, vaše telo si vytvára pozitívne hormóny endorfíny a dopamíny. Tie znižujú hladinu stresu, utlmujú aj bolesť a vytvárajú dobru náladu.

Prebiehajú aj ďalšie procesy, ako rozvoj empatie, posilňuje sa sebavedomie, rozvíja kreativita, spontánnosť.

Na fyzickej úrovni sa jedna o seriózne cvičenie. Zapotíme sa, zadýchame a spálime kalórie.

Teda by sme mali skôr schudnúť 🙂

Ľubor FOLTÁN: Je dôležité robiť čo najviac vecí, ktoré vás robia šťastnými. Smiech potom prichádza spontánne

Prečo je smiech v živote človeka dôležitý? Smejeme sa odmalička, existuje v živote človeka nejaký zlom, keď sa začne smiať menej? Čo potom?

Smiech a úsmev je evolučná záležitosť. Usmievajú sa všetci ľudia bez ohľadu na rasu, kultúru, náboženstvo, pohlavie. Úsmev je vyjadrením jednej z primárnych emócii, keď vám je príjemne. Dávate najavo, že ste v pohode a nejdete bojovať.

Smiech uvoľňuje napätie. Otvára cestu novým riešeniam, originalite. Vytvára nadhľad nad situáciou. Keď sa dokážu spolu ľudia smiať tak dokážu aj komunikovať a riešiť problémy. Keď sa smejete, ste ale aj zraniteľný, otvárate sa. Ale práve v tom je vaša odvaha a sloboda.

Druhí ľudia vám môžu úsmev opätovať a zasmiať sa spolu s vami, ale aj nemusia. Úsmev a dobra nálada sú však veľmi nákazlivé.

Je dobre byť v tomto smere aktívny a nečakať, že nás rozveselí niekto iný.

Čo všetko dokáže smiech napraviť – či už cvičenie mimiky, náladu, odbúravanie stresu a podobne…

Keď aktívne vyhľadávate v živote veci, ktoré vás bavia, robíte ich čo najviac, a čo najčastejšie, vybudujete si podmienený reflex. Ja hovorím, že si nastavíte podmienený reflex radosti.

Dá sa to, len je potrebné to robiť aktívne. Ak vás baví cvičiť cvičte, keď robiť v záhrade, tak to robte, alebo sa učte hrať na nejaký hudobný nastroj. Ja sa každý deň smejem a teším so svojim psom. Aj s kocúrmi, keď sa akurát netúlajú niekde. Jasné, že žartujem aj s dcérami a manželkou.

Odporúčam pozerať komédie, ktoré mate radi a počúvať hudbu, ktorá vám robí radosť.

Nemusíte sa stále smiať. Je ale dôležité robiť čo najviac vecí, ktoré vás robia šťastnými. Smiech potom prichádza spontánne. A smejete sa aj nad vecami, ktoré možno iným ani smiešne nepripadajú.

Smiech a úsmev sú vyjadrením pohody, proste je vám fajn. A keď je vám fajn, máte menej stres, teda aj menšie riziko na civilizačné choroby.

Ľubor FOLTÁN: Je dôležité robiť čo najviac vecí, ktoré vás robia šťastnými. Smiech potom prichádza spontánne
Ako samotná joga prebieha – mal si už klienta, ktorý sa cítil trápne, keď sa musel začať smiať? Ako človeka rozosmeješ? Ako máme smiech trénovať?

Lekcia joga smiechu začína miernejšími, oťukávaniami, aktivitami. Robíme rôzne tlieskacie cvičenia. Následne cvičíme cviky na odbúranie napätia, stresu. Pracujeme s telom a s dýchaním. Všetko sú to dynamické aktivity v pohybe. Jadro lekcie tvoria smiechocviky. Reálne aj vymyslené situácie so života prevádzame iba so smiechom. Buď sami, alebo vo dvojiciach, alebo sa rôzne premiešame.

Napr. sa smiechom zdravíme, pohádame, udobríme. Smiech sa dá aj piť, alebo fajčiť. Zaujímavé sú aj zvieracie smiechy – leví pozdrav, sloní, alebo pochod tučniakov.

Ine sú zase smiech nad výpisom z účtu, alebo smiech nad zmeškaným lietadlom. Učíme sa so smiechom zvládať záťažové situácie.

Účastníci sa rozosmejú sami. Ja cvik predvediem, potom cvičíme a smejeme sa spolu.

Je rozdiel medzi usmievaním sa a smiechom? Aký smiech si máme pestovať? Ako často sa máme smiať (a keď nám do smiechu veľmi nie je, čo s tým?)

Úsmev je podľa mňa najľahšie trénovať. Taký mierny môžete kľudne nahodiť doma medzi členmi rodiny. Následne aj vonku, v obchode, medzi kolegami.

Úplne stačí, keď zaradíte do života viac úsmevu.

V bežnom živote je smiech reakcia na nejakú situáciu. V joge smiechu je to naopak. Najprv sa smejeme a potom príde dobra nálada.

Ak vám do smiechu nie je, urobte aktívne niečo, čo vám zlepši náladu. Pesnička, prechádzka, zahrajte sa so svojim psíkom, mačkou.

Ľubor FOLTÁN: Je dôležité robiť čo najviac vecí, ktoré vás robia šťastnými. Smiech potom prichádza spontánne
Viem, že ste vegánska rodina – ako ste sa dostali k tomu životného štýlu, prečo?

Mladšia dcéra je vegánka (18), staršia (20) a manželka sú vegetariáni. Ja som taký 99% vegetarián. Občas zhreším rybou, alebo kuracími prsiami. Je to u nás skôr etická záležitosť. Boli časy, keď prevažovala zdravotná stránka. Ja som vyštudoval strednú poľnohospodársku školu – odbor chovateľ. Bola to celkom sranda, keď som SOČ písal na tému vegetariánstvo.

Celkovo obmedzenie konzumovania živočíšnych produktov by prospelo tak ľudom, ako aj planéte. Ale je to každého osobná vec.

Čo dokáže najviac rozosmiať teba?

Jogu smiechu robím 10 rokov a myslím, že podmienený reflex radosti som si už vypestoval. Je to skôr o tom, že sa vedome snažím čo najviac času tráviť činnosťami, ktoré mi robia radosť.

Rád sa zasmejem na starých, hlavne českých komédiách. Smejem a teším sa aj so svojim psom.

Ľubor FOLTÁN: Je dôležité robiť čo najviac vecí, ktoré vás robia šťastnými. Smiech potom prichádza spontánne
Smejte sa!
Platí, že kto sa smeje naposledy, ten sa smeje najlepšie?

Kto sa smeje, je nad vecou. A to je podľa mňa fajn, mať nadhľad a odstup. Dobrá správa je, že smiechom môžete začať. A následne príde dobrý pocit. Teda to poradie obrátiť.

Na Jogu smiechu sa môžete prísť pozrieť osobne do Nitry 10.7. 2021 na Kozafest v Hideparku.

Pripravila a pýtala sa Heňa Ďurovová
foto: archLF

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články