0.9 C
Nitra
štvrtok, 30 novembra, 2023

Líder Nežnej revolúcie: Historik objavil dokument o Budajovej spolupráci s ŠTB

Podľa archívneho dokumentu sa Ján Budaj zaviazal komunistickej tajnej polícii donášať na svojich kamarátov. Minister to popiera, informuje o tom dnes portál standard.sk.

Líder Nežnej revolúcie: Historik objavil dokument o Budajovej spolupráci s ŠTB
VPN, rok 1959 (arch)

Pri príprave dokumentárneho seriálu RTVS našiel český historik Prokop Tomek dokument, v ktorom niekdajší líder Nežnej revolúcie Ján Budaj a súčasný dočasne poverený minister životného prostredia podpísal spoluprácu s komunistickou tajnou službou ŠtB. Prvý o tom informoval portál sme.sk.

„Podpísaný Ján Budaj prehlasujem, že o veciach, ktoré sa mi stanú známe v súvislosti s protištátnou činnosťou Tomáša Petřivého a Gabriela Levického, zachovám prísnu mlčanlivosť. Skutočnosti, o ktorých sa dozviem v súvislosti s protispoločenskou činnosťou uvedených osôb, oznámim orgánom štátnej bezpečnosti, a to písomne alebo ústne,“ citujú z dokumentu médiá.

Ako uvádza standard.sk, Budajov spis sa stratil v 90. rokoch po páde bývalého režimu. Ako agent ŠtB sa vyskytol v zoznamoch spolupracovníkov komunistickej tajnej polície ako dôverník pod krycím menom „Domovník“.  V roku 1990 preto odstúpil z volebnej kandidátky Verejnosti proti násiliu. Dokument s podpisom Jána Budaja, jedným z lídrov Nežnej revolúcie, našiel historik v archíve v Olomouci. Hovoriť sa o tom bude aj v dokumentárnej sérii RTVS ŠTB: PRÍSNE TAJNÉ, kde Budaja s dokumentom konfrontujú. Vysielať sa bude na Jednotke v stredu o 22.10 h.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x