17.1 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

L. J. Kulick: Sloboda nie je samozrejmosť, v sekulárnom svete môže zabiť kultúru

Stovky veriacich sa v stredu zišli v Nitre na celonárodnej Cyrilo-metodskej púti. Slávnostnú svätú omšu na Svätoplukovom námestí celebroval Larry James Kulick, biskup diecézy Greensburg v štáte Pensylvánia v USA, spolu s biskupmi zo Slovenska. Vyzdvihol dedičstvo svätých Cyrila a Metoda, ktorí na naše územie priniesli vieru a významne prispeli i k formovaniu morálnych základov slovenského národa.

L. J. Kulick: Sloboda nie je samozrejmosť, v sekulárnom svete môže zabiť kultúru
Snímka z liturgickej slávnosti sv. Cyrila a Metoda na Svätoplukovom námestí v Nitre v stredu 5. júla 2023. FOTO TASR – Lukáš Grinaj

Biskup Kulick vo svojej kázni vyjadril hrdosť na svoj slovenský pôvod. „Slováci v Amerike boli známi svojou tvrdou prácou, vytrvalosťou, zmyslom pre rodinu a hlbokou vierou,“ skonštatoval.

L. J. Kulick: Sloboda nie je samozrejmosť, v sekulárnom svete môže zabiť kultúru
Biskup diecézy Greensburg v štáte Pensylvánia v USA Mons. Larry James Kulick počas liturgickej slávnosti sv. Cyrila a Metoda na Svätoplukovom námestí v Nitre v stredu 5. júla 2023. FOTO TASR – Lukáš Grinaj

Pripomenul, že slovenskí vysťahovalci v Amerike si v časoch totalitného režimu na Slovensku veľmi dobre uvedomovali, že cirkev je prenasledovaná a ľudia nemôžu slobodne vyznávať svoju vieru. Dnes sa situácia zmenila, no ľudia by nikdy nemali považovať slobodu za samozrejmosť. „Využívajte ju správne a na správny účel. V neustále rastúcom sekulárnom svete môže zabiť kultúru, narušiť spoločnosť, rozbiť rodinu i zničiť vieru v Boha i seba samého,“ upozornil Kulick.

L. J. Kulick: Sloboda nie je samozrejmosť, v sekulárnom svete môže zabiť kultúru
Cyrilo-metodská národná púť v Nitre, foto TASR

Cyrilo-metodská národná púť v starobylej Nitre sa v tomto roku koná pri príležitosti 1160. výročia príchodu svätého Konštantína-Cyrila a svätého Metoda na naše územie. Zároveň si pripomíname 1155. výročie uznania jazyka našich predkov za liturgický jazyk a 60. výročie založenia Pápežského slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme, pripomenul nitriansky biskup Viliam Judák.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x