12 C
Nitra
streda, 21 februára, 2024

Kultúra: Vláda schválila anticovidový zákon

Vyjadrenie: MK SR: Vláda schválila anticovidový zákon ministerstva kultúry v súvislosti s pretrvávajúcimi následkami pandémie a jej treťou vlnou

      Bratislava 30. septembra (TASR) – Vláda SR schválila v stredu 29. septembra predložený návrh zákona rezortu kultúry, ktorého cieľom je zmierniť dopady pandémie COVID-19 na kultúru a kreatívny priemysel aj počas roku 2022.
      Zámerom zákona je dočasne predĺžiť opatrenia prijaté predchádzajúcimi zákonmi v roku 2020 v súvislosti s prvou a druhou vlnu pandémie platné do 31. decembra 2021.
      Predlžuje sa zdobrovoľnenie príspevku do umeleckých fondov  Nová právna úprava nadväzuje na tzv. anticovidový zákon, ktorý umelcom na celý rok 2021 zdobrovoľnil odvádzanie dvojpercentného príspevku do umeleckých fondov (Literárny fond, Hudobný fond a Fond výtvarných umení). Na základe aktuálne schválenej novelizácie sa  zdobrovoľnenie tohto príspevku predĺži do konca roka 2022.

      Ochrana organizátorov kultúrnych podujatí

      Zákon sa týka tiež verejných kultúrnych podujatí, ktoré sa neuskutočnia z dôvodu  pandémie. Ministerstvo kultúry spomínanou novelou predĺži ochranu pre usporiadateľov týchto podujatí. Právna úprava sa aj naďalej vzťahuje na podujatia, ktoré sa majú uskutočniť, no pre pandémiu alebo protipandemické opatrenia boli, resp. budú zrušené. Presunúť platnosť zakúpených vstupeniek možno do konca roka 2023. Ak záujemca nebude súhlasiť s náhradným termínom akcie, resp. bude žiadať vrátenie vstupného za už zakúpenú vstupenku, organizátor bude mať naďalej na vrátenie peňazí 13 mesiacov od pôvodného termínu podujatia.

      TASR o tom vo štvrtok informovala hovorkyňa MK SR  Zuzana Viciaňová.

zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články