8.1 C
Nitra
pondelok, 26 februára, 2024

BRATISLAVA: Október v Divadle P.O. Hviezdoslava plný noviniek

Október v DPOH plný noviniek

Premiéra hry Kopny! Buchny! Ric!, festival Nová dráma, divadelné a bábkové rozprávky, tanečné predstavenie Malý princ – október v DPOH ponúkne pestrý, pútavý a zábavný divadelný program.

Hravá, vtipná, originálna – nová premiéra DPOH

Presne taká je inscenácia Kopny! Buchny! Ric! v réžii Gejzu Dezorza. Zábavnou formou priblíži divákom klasické slovenské literárne diela. Autorka hry Lucia Ditte zasadila príbeh do provinčného divadla, ktoré sa na čele s riaditeľkou (Anna Šiškovou) a režisérom (Sáva Popovič) rozhodnú inscenovať slovenskú klasickú komédiu. Lenže ktorým dielom sa inšpirovať? Hollého Kubom či Geľom Sebechlebským? Tajovského Statkami – zmätkami či Palárikovou veselohrou Zmierenie alebo Dobrodružstvom pri obžinkoch? A tak prichádza diva Kristína (Kristína Tormová), celebrita Juraj (Juraj Bača), Ona Broňa (Broňa Kováčiková) a hercom sa stáva aj technik Lukáš (Lukáš Frlajs). Spoločnými silami sa všetci snažia pripraviť hru, ktorá zachráni divadlo. „Inscenácia je síce v prvom rade cielená na žiakov, ale rozhodne bude baviť aj divákov, ktorí už majú maturitu za sebou,“ prezrádza dramaturg predstavenia Roman Olekšák.

Premiéra hry je plánovaná na 23. 10. o 19.00 h.

DPOH pre všetky vekové kategórie

Prvá októbrová nedeľa – 3. októbra, sa bude niesť v znamení rozprávok. O 11.00 je pripravený obľúbený príbeh Troch prasiatok s chytľavými pesničkami. O 16.30  to bude marionetová komédia Don Juan alebo márnotratný syn z dielne Slovenského marionetového divadla Gejzu Dezorza, ktorá je súčasťou cyklu bábkových predstavení DPOH deťom. V ten istý deň o 19.00 pozývame na súčasnú hru Juraja Šebestu – Bratislava by night s Janou Oľhovou, Miroslavom Nogom a Jakubom Švecom v hlavných úlohách.

Mesiac október zavŕšime komediálnym bábkovým predstavením Gašparko putuje do Turecka (31. 10.).

Silný príbeh o arizácii steinerovského antikvariátu známym slovenským spisovateľom Ľudom Ondrejovom si môžete pozrieť v predstavení Antikvariát 2., 17. a 18. 10.

Na dosky DPOH sa vracia aj Tektonika citov (30. 10.). Príbeh Diany, ktorá sa rozhodne preveriť si veľkosť Richardovej lásky. Fatálne rozhodnutie zapríčiní, že láska sa mení na nenávisť a rafinovanú hru.

Témou októbrových Hier v DPOH budú cudzie jazyky. Hosťami moderátorky Zuzany Kovačič Hanzelovej budú bilingválna herečka Anikó Vargová a spevák a herec Thomas Puskailer, ktorý hovorí štyrmi jazykmi. Hry v DPOH s podtitulom „Koľko rečí vieš, toľkým hrám rozumieš“ si môžete pozrieť v DPOH 16. 10.  o 19.00.

BRATISLAVA: Október v Divadle P.O. Hviezdoslava plný noviniek
Marionetové predstavenie Gašparko putuje do Turecka.

Malý princ v podaní špičkových tanečníkov

Tanečno-divadelné predstavenie inšpirované známym Exupéryho príbehom – Malý princ sa po krátkej odmlke vracia na dosky DPOH. Posolstvo divadelného spracovania je totožné s posolstvom jeho knižnej predlohy. „Len spracovanie je menej konvenčné, keďže sme príbeh zasadili priamo do prostredia akejsi novodobej fabriky či korporácie. Morálny odkaz sme si teda nemuseli vymýšľať, lebo sme sa absolútne stotožnili s odkazom A. S. Exupéryho, ktorý je úžasný a nadčasový, len sme si ho spracovali po svojom,“ vysvetľuje režisér a obľúbený tanečník Lacko Cmorej. A tak, ako sa museli tanečníci popasovať s činohernými pasážami, herci Ondrej Kovaľ a Dávid Hartl mali zase výzvu v podobe pohybových kreácií. Obaja herci tvrdia, že ich prekvapila náročnosť tanečných čísel.  „Musíte zapájať úplne iné svaly, vedieť dýchať aj počas pohybu, bolo to naozaj náročné,“ vysvetľuje O. Kovaľ. Príbeh o svete dospelých, ktorí popri práci nemajú čas skutočne žiť, si môžu diváci pozrieť už 5. októbra o 17.00 na javisku DPOH. 

BRATISLAVA: Október v Divadle P.O. Hviezdoslava plný noviniek
Scénu, ktorú navrhla Lucia Šedivá, tvoria dva vrcholky planét. Foto: archív L. Cmoreja

Festival Nová dráma na doskách DPOH

Aj tento rok bude Divadlo P. O. Hviezdoslava jedným z hostiteľov už 17. ročníka festivalu súčasnej slovenskej a svetovej drámy – Nová dráma 2021. Zvláštny vzťah medzi mladou chromou Editou a pohľadným poručíkom Tonim Hofmillerom ponúkne inscenácia Netrpezlivosť srdca Štátneho divadla Košice (10. 10.). Metaforické zobrazenie smrti, úvahy o zmysle života spracúva inscenácia Mestského divadla Žilina s príznačným názvom Bezzubatá (11. 10.). Trnavské Divadlo Jána Palárika predstaví nevšedné scénické dielo Temperamenty (13. 10.), ktoré skúma individualitu človeka, jeho vášne a vnútorné štruktúry. Literárne dielo Kataríny Kucbelovej – Čepiec (14. 10.) spracovalo zvolenské Divadlo Jozefa Gregora Tajovského do príbehu, v ktorom sa cyklicky prelína príbeh

ženy, ročných období, dediny a regiónu. Záverečné predstavenie festivalu Nová dráma v DPOH má netradičný názov – D1 (pracovný názov). Práve táto „stavba storočia“ sa stala hlavným motívom hry Slovenského komorného divadla Martin, ktoré pojem „cesta“ stvárňuje formou metafory. Predstavenie si môžete pozrieť 15. októbra.

Viac informácií o predstaveniach na www.dpoh.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články