24.1 C
Nitra
utorok, 21 mája, 2024

Kto by ho nepoznal – Paul Newman, slávny modrooký herec, ktorý mal po mame slovenské korene

Slovensko má síce veľa skvelých hercov, a v minulosti ich aj veľa malo, sú však aj takí, ktorí sa síce u nás nenarodili, zato majú slovenské korene. Jednou z doslova mega filmových hviezd, ktorá mala korene na Slovensku, bol aj americký herec a idol mnohých žien Paul Newman. Toto zrejme o ňom veľa Slovákov ani len netušilo.

Paul Leonard Newman (* 26.01.1925 Shaker Heights, Ohio – † 26.09.2008 Westport, Connecticut) bol americkým hercom, filmovým režisérom, pretekárskym jazdcom, filantropom aj podnikateľom, ktorý mal s dvomi manželkami šesť detí. Z USA nepochádzal ani jeden z jeho rodičov. Otec Arthur bol synom židovských emigrantov z Maďarska a mama Tereza sa narodila v slovenskej dedinke Ptičie neďaleko Humenného. To, že má Paul Newman korene na Slovensku, sa potvrdilo až v roku 1990, keď sa v New Yorku stretol s Václavom Havlom. Vtedy novinárom prezradil, že on sám má korene vo vtedajšom Československu.

Kto by ho nepoznal - Paul Newman, slávny modrooký herec, ktorý mal po mame slovenské korene
Modrooký krásavec Paul Newman s druhou manželkou Joanne Woodward v roku 1960, s ktorou spolu žili 50 rokov. Zdroj: Old Hollywood & Beauty

Matka ako 9 ročná odišla do USA

Koncom 19. storočia v obci Peticse (Ptičie) v Rakúsko-Uhorsku v Zemplínskej župe žila istá Mária Hocmanová, ktorá sa vydala za Michala Fecka. Feckovci boli niekoľko generácií garbiari/kožiari a kožušníci. Michalova prvá žena mu porodila štyri deti, ale dve zomreli hneď a aj ona sama skonala ako 28-ročná. Vdovec s dvomi malými deťmi sa po roku oženil opäť s Máriou Hoczman z Ptíčia. V snahe o lepšie zabezpečenie rodiny presedlal na murárstvo a po narodení ďalších piatich detí odišiel za lepším zárobkom do Ameriky. Paulova mama Tereza sa narodila ako posledná 20.júna 1895 a po odchode otca do Zámoria, žila s mamou v jej rodnom Ptíčí. V júli 1899 porodila v Humennom dcérku a dali jej meno Terezka.

Kto by ho nepoznal - Paul Newman, slávny modrooký herec, ktorý mal po mame slovenské korene
Newmanova matka Tereza odišla do Ameriky ako 9-ročná a Paul bol jej druhým synom. Zdroj: FB / Američania slovenského pôvodu

Andrey HEPBURN: Nezabudnuteľná herečka má korene aj na Slovensku

Mária vypravila muža, tak ako množstvo iných, do Ameriky za lepším životom. V roku 1900 však Mária zomrela a pochovali ju na cintoríne v Humennom. O Terezku sa začala starať jej babka. Po nejakom čase sa však babka dohodla s otcom, že Terezku pošlú do Ameriky za otcom. V roku 1903 Terezku poslali z dediny Ptičie za otcom Michalom do Clevelandu. Mala vtedy asi deväť rokov. Jej otec sa však v Amerike znova oženil. Terezka Fecková v Amerike vyrástla a čoskoro sa aj vydala. V listoch rodine na Slovensko sa ale sťažovala, že sa vydala za Angličana, ktorý však nebol človek s dobrým srdcom, a preto sa čoskoro rozviedla. Až z druhého manželstva so židom Arthurom Neumanom mala dvoch synov.

Kto by ho nepoznal - Paul Newman, slávny modrooký herec, ktorý mal po mame slovenské korene
Rodokmeň Paula Newmana kde je jasne vidieť, že jeho korene siahajú na Slovensko. Zdroj: FB / Alica v krajine rodokmeňov

Nikdy nehovoril o svojom detstve

Arthur Neuman bol úspešný obchodník so športovými potrebami, potomok židovských emigrantov z Uhorska a Poľska. Terezka vtedy rodine napísala: „Je to Žid, ale tak dobrý, že by som ho nevymenila za sto kresťanov.“ Terézia na svoju rodinu na Slovensku stále myslela, posiela im neustále balíky i listy. Do konca života však už osobne na Slovensko neprišla. Pavlova matka bola praktikantkou kresťanskej vedy. Pracovala v manželovom obchode a popri tom vychovávala staršieho syna Arthura aj druhého Paula, ktorý sa jej narodil v roku 1925. Tereza Fecko Newman, matka herca Paula Newmana, zomrela v roku 1982 na rakovinu vo veku 83 rokov. Kým ešte žila všetci si želali, že až Paul vyrastie, začne študovať. Život to však zariadil ináč, pretože keď začala II. svetová vojna Paul narukoval k armáde – k námorníctvu.

Kto by ho nepoznal - Paul Newman, slávny modrooký herec, ktorý mal po mame slovenské korene
Tereza Fecko Newman so synmi Paulom (vľavo) a Arthurom. Zdroj: FB / Alica v krajine rodokmeňov

Slováci pozor! Vedeli ste, že kráľovná kozmetiky Estée Leuder má slovenské korene?

V bitke o Okinawu na jar 1945 mal šťastie, pretože jeho pilot dostal infekciu ucha a Paul neodletel so svojou jednotkou. Všetci, čo vtedy odleteli, kvôli útoku kamikadze zahynuli. Po vojne Paul vyštudoval Newman v roku 1949 ukončil bakalársky titul v odbore dráma a ekonómia na Kenyon College v Gabier v americkom štáte Ohio a začal pôsobiť ako herec a vo filme. Tam sa presadil a stal sa z neho svetoznámy herec. Paul Newman nikdy nehovoril o svojom detstve. Bolo to zrejme preto, že vôbec nebolo ružové. Newman údajne raz povedal, že jeho matka ho nepovažovala za človeka z mäsa a krvi, ale za ozdobu. Hovoril, že keby nebol pekným dieťaťom, vôbec nikdy by mu nevenovala pozornosť. Newman práve kvôli tomu hovoril, že mu na vzhľade nezáleží. „Chcem ukázať, že nie je nakoniec dôležité ako človek vyzerá, ale dôležité sú jeho povaha a skutky,“ povedal raz Paul Newman, ktorý sa aj v láske snažil, aby ho ženy nebrali len ako krásavca.

Kto by ho nepoznal - Paul Newman, slávny modrooký herec, ktorý mal po mame slovenské korene
Paul Newman so svojou prvou manželkou Jackie Witte a synom Scottom v roku 1955. Zdroj: Paul Newman Tribute

Jeho modré oči obdivovali všetci

Newman prejavil skorý záujem o divadlo a jeho prvá úloha bola vo veku siedmich rokov. Hral dvorného šaša v školskej produkcii Robina Hooda. Vo veku 10 rokov vystupoval v Cleveland Play House v inscenácii Saint George and the Dragon a bol pozoruhodným hercom a absolventom ich detského divadelného programu Curtain Pullers. Po absolvovaní strednej školy v Shaker Heights v roku 1943 krátko navštevoval Ohio University v Aténach v štáte Ohio. Newman slúžil v II. svetovej vojne v námorníctve USA, ale pôsobil aj v tichomorskom divadle. Paul Newman mal najmodrejšie oči v Hollywoode. Jeho modré oči obdivovali všetci. Podľa neho ale nebolo v živote dôležité to, ako človek vyzerá, ale ako sa správa. „Ale áno, je sexi, no keď to všetko pominie, čo zostane?“ pýtala sa Newmanova manželka Joanne Woodwardová, ktorá pri ňom stála polovicu storočia.

Kto by ho nepoznal - Paul Newman, slávny modrooký herec, ktorý mal po mame slovenské korene
Slávny Paul Newman síce nerád hovoril o svojom detstve, svoje slovenské korene ale nikdy nezaprel. Zdroj: FB / Američania slovenského pôvodu

Vedeli ste? Autor slávneho Supermana má korene na Slovensku. John „Ján“ Sikela mal pritom iba základné vzdelanie

Okrem talentu mal aj polovicu krvi zo Slovenska a veľmi láskavé srdce. V roku 1982 založil firmu Newman´s Own na výrobu dressingov podľa jeho vlastného receptu a všetok zisk, čosi vyše 570 miliónov dolárov venoval na charitu. Paul Newman bol aj napriek ohromnej sláve stále pevne na zemi a vyhýbal sa škandálom. Obrovskú časť svojho majetku venoval na charitu a 50 rokov bol verný iba jednej žene. Príbeh ich lásky bol spletitý – ona ho najprv považovala za namysleného krásavca, on bol nešťastne ženatý s inou ženou. Napokon z toho vznikol najväčší príbeh lásky celého Hollywoodu. Nielenže to bol krásny chlap, ale aj jeho filmy, ktoré si dovolila vysielať socialistická televízia, boli skvelé. Veď kto by v 70. rokoch v Československu nepoznal filmy ako Podraz, Butch Cassidy a Sundance Kid či  Frajer Luke? Britské periodikum zaradilo Paula Newmana na 19. miesto v top 100 najväčších filmových hviezd všetkých čias.

Kto by ho nepoznal - Paul Newman, slávny modrooký herec, ktorý mal po mame slovenské korene
Robert Redford a Paul Newman vo filme Butch Cassidy and the Sundance Kid, 1969. Zdroj

Bol dvakrát ženatý a mal šesť detí

Newman získal Oscara za najlepšieho herca za výkon vo filme Farba peňazí (1986). Jeho herecké výkony nominované na Oscara boli vo filmoch Mačka na horúcej plechovej streche (1958), The Hustler (1961), Hud (1963), Cool Hand Luke (1967), Absence of Malice (1981), Verdikt (1982), Nobody´s Foll (1994) a Cesta do záhuby (2002). Ako automobilový pretekár Newman vyhral niekoľko národných šampionátov ako jazdec v cestných pretekoch Sports Car Club of America. Newman, ktorý sa vždy zaujímal o rýchle autá, vlastnil niekoľko nevinne vyzerajúcich, no nečakane rýchlych Volkswagenov s motormi Porsche alebo amerických V8. Bol skvelým profesionálnym pretekárom a vyhrával veľké preteky vo veku, keď sa veľa ľudí bojí vôbec šoférovať. Bol spoluzakladateľom Newman´s Own, potravinárskej spoločnosti, z ktorej daroval všetky zisky po zdanení a licenčné poplatky na charitu. K máju 2021 tieto dary presiahli 570 miliónov USD. 

Kto by ho nepoznal - Paul Newman, slávny modrooký herec, ktorý mal po mame slovenské korene
Paul Newman nebol iba skvelým hercom, ale aj výborným automobilovým pretekárom. Zdroj: skoda-motorsport.com

Vedeli ste, že svetoznámu tortu preslávil muž, ktorý sa narodil v Želiezovciach? Za tým, že sa stala „nesmrteľnou“ stojí Eduard Sacher

Newman pokračoval v zakladaní takých charitatívnych organizácií ako SeriousFun Children´s Network v roku 1988 a Safe Water Network v roku 2006. Kým Newman v dospelosti nasledoval unitárske univerzalistické náboženstvo, sám seba nazýval Židom, „pretože je to skôr výzva“. Keď sa po námorníctve prihlásil na Kenyon College, uviedol svoje náboženstvo ako „kresťanský vedec“, ale okrem toho nepopieral, že je Žid. Newman bol dvakrát ženatý a mal šesť detí. Jeho prvé manželstvo bolo s Jackie Witte v rokoch 1949 až 1958. Mali syna Scotta (1950–1978) a dve dcéry Susan (nar. 1953) a Stephanie Kendall (nar. 1954). Scott, ktorý sa objavil vo filmoch ako The Towering Inferno (1974), Breakheart Pass (1975) a vo filme Fraternoty Row z roku 1977 zomrel v novembri 1978 na predávkovanie drogami. Newman založil Scott Newman Center pre prevenciu zneužívania drog na pamiatku svojho syna.

Kto by ho nepoznal - Paul Newman, slávny modrooký herec, ktorý mal po mame slovenské korene
Paul Newman s dcérou Melisou a ďalším skvelým hercom Robertom Redfordom. Zdroj: FB / Old Hollywood & Beauty

Newman sa stretol s herečkou Joanne Woodwardovou v roku 1953 pri produkcii Piknik na Broadwayi. Bol to Newmanov debut. Zostali manželmi 50 rokov až do jeho smrti v roku 2008. Mali tri dcéry: Elinor „Nell“ Teresu (nar. 1959), Melisu „Lissy“ Stewart (nar. 1961) a Claire „Clea“ Oliviu (nar. 1965). Newman pripisuje úspech ich vzťahu „nejakej kombinácii chtíču, rešpektu a trpezlivosti. A odhodlaniu.“ Newmana posmrtne uviedli do Siene slávy SCCA na národnom zjazde v Las Vegas v Nevade 21. februára 2009. 

Kto by ho nepoznal - Paul Newman, slávny modrooký herec, ktorý mal po mame slovenské korene
Paul Newman a jeho prvá manželka Jacqueline Witte. Manželmi boli v rokoch 1949 až 1958. Zdroj: FB / Celluloid Heroes

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x