16.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Kríza materiálu? Vojaci v Nórsku pred odchodom do zálohy musia odovzdať spodnú bielizeň a ponožky

Absolventi základnej vojenskej služby v Nórsku budú musieť vrátiť „nafasovanú“ spodnú bielizeň, podprsenky a ponožky, aby ich mohla použiť  skupina nových odvedencov.
      Nórska armáda vysvetlila toto nové opatrenie tým, že má problém s poklesom zásob tohto druhu materiálu. Dodala, že táto zmena súvisí čiastočne aj s pandémiou choroby COVID-19.
      

Nórska organizácia pre obrannú logistiku podľa agentúry AFP uviedla, že vzhľadom na „náročnú situáciu v oblasti zásob je tento krok nevyhnutný, pretože poskytuje ozbrojeným silám väčší objem oblečenia pre nových vojakov, ktorí začínajú svoju službu“.
      Tlačový hovorca spomínanej organizácie Hans Meisingset dodal, že pri „správnej kontrole a čistení sa opätovné použitie odevov považuje za primeraný a rozumný postup“.
      AFP ozrejmila, že až donedávna v Nórsku platilo, že zhruba 8000 mladých mužov a žien, ktorí každý rok vykonávajú vojenskú službu, vracalo len svoje vrchné oblečenie. Z kasární si z výstroja mohli odniesť spodnú bielizeň a ponožky, ktoré im boli vydané.      
      

Kríza materiálu? Vojaci v Nórsku pred odchodom do zálohy musia odovzdať spodnú bielizeň a ponožky

Vojenská služba je v Nórsku povinná pre mužov aj ženy a trvá 12 až 19 mesiacov.
Meisingset dodal, že pandémia nebola jediným dôvodom, prečo sú zásoby niektorých položiek výstroja nízke. Svoju rolu zohrávajú aj financie, zmluvy a podobne.
      Špecializovaný nórsky magazín o obrane – Forsvarets Forum – napísal, že situácia, keď ozbrojené sily Nórska – členského štátu NATO – zápasia s takýmo deficitom výstroja, nenastala prvýkrát.
      Hovorca odborov Eirik Sjöhelle Eiksund potvrdil, že „je to problém, ktorý sa roky opakuje“: v júni 2020 napr. chýbala tretina oblečenia a výstroja vojakov. Spresnil, že aj  „pred rokom sme sa zaoberali nedostatkom spodnej bielizne a začiatkom jesene chýbali najväčšie a najmenšie veľkosti topánok“. Podľa jeho názoru tento stav spôsobili chyby v systéme objednávania a doručovania.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články