16.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Kristián Čekovský: Boli sme svedkami NAJLEPŠIEHO verejného vypočutia kandidátov na miesto šéfa RTVS

Výbor pre kultúru a médiá dnes prerokoval návrh na voľbu kandidátov na post generálneho riaditeľa RTVS s tým, že všetci kandidáti splnili zákonom stanovené podmienky a rozhodovať o nich bude plénum Národnej rady SR. Vyberať sa tak bude z 8 kandidátov, ktorí sa na tento post prihlásili.

„Od začiatku bolo naším cieľom tento proces čo najviac odpolitizovať a zlepšiť po stránke odbornosti, profesionality a transparentnosti,“ zdôraznil predseda mediálneho výboru Kristián Čekovský (OĽANO). Výbor preto pred niekoľkými týždňami zriadil Komisiu pre voľbu generálneho riaditeľa RTVS ako poradný orgán pre poslancov. Úlohou komisie bolo poskytnúť svoje stanovisko k voľbe riaditeľa RTVS a k jednotlivým kandidátom. Členmi poradnej komisie bolo množstvo expertov z rôznych oblastí, čím sa výrazne posilnila účasť odbornej verejnosti na verejnom vypočutí.

Spomedzi 8 kandidátov sa členovia poradnej komisie zhodli na tom, že jednotlivých uchádzačov zoradia hlasovaním do troch kategórií – odporúčaníprijateľní a neodporúčaní kandidáti. Svoje rozhodnutie podporili aj písomným hodnotením, resp. stanoviskom.

Výsledkom je, že poradná komisia zaradila do kategórie odporúčaní kandidáti Tibora Búzu a Ľuboša Machaja, do kategórie prijateľní kandidáti Petra Badača a Ivana Goliana, a do kategórie neodporúčaní kandidáti Petra Janku, Jaroslava Rezníka, Vladimíra Semana a Daniela Živicu.

Kandidáti v jednotlivých skupinách sú zoradení v abecednom poradí.

„Boli sme svedkami najlepšieho verejného vypočutia kandidátov na generálneho riaditeľa RTVS v histórii. Nezastupiteľné miesto v ňom mala poradná komisia. Jej členovia kládli kandidátom vysoko odborné otázky, ktoré verejné vypočutie urobili viac profesionálnym a menej politickým ako tomu bolo v minulosti,“ zhodnotil K. Čekovský.

Výstup poradnej komisie je k dispozícii všetkým poslancom. Pre Moniku Kozelovú (OĽANO) je dôležité, aby do voľby išla s jedným menom celá koalícia. „O menách budú ďalej diskutovať jednotlivé poslanecké kluby, ktoré si vyberú svojho favorita, alebo favoritov. Dôležité ale bude, aby sa na jednom z mien zhodla celá koalícia.“

„Dúfam, že na odborné stanovisko komisie budú prihliadať aj poslanci tak, aby voľba nebola len politická,“ upozorňuje poslanec Milan Potocký (OĽANO).

Poslankyňa Jarmila Vaňová (OĽANO) za dôležité považuje, aby sa pri voľbe zohľadňovali aj potreby národnostného a menšinového vysielania vo verejnoprávnom médiu. „Oceňujem, že kandidáti vo svojich projektoch nezabudli ani na národnostné menšiny a iné znevýhodnené skupiny obyvateľstva. Aj v tejto oblasti má RTVS čo naprávať.“

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články