9.1 C
Nitra
sobota, 18 mája, 2024

Košice: Do ostrého štrajku sa zapojili VŠETCI zamestnanci. Od polnoci bude doprava premávať

Do utorkového časovo neobmedzeného ostrého štrajku, ktorý vyhlásili odborári pri Dopravnom podniku mesta Košice (DPMK), sa zapojili všetci zamestnanci. Výnimku tvoria štyria vodiči, ktorí obsluhujú dopravu k nemocniciam.

Pre TASR to za odborárov uviedla Andrea Vindišová. Predpokladá, že štrajk bude pokračovať aj v stredu (15. 2.). „Evidujeme 100-percentnú zapojenosť vodičov koľajovej dopravy a takmer 100-percentnú zapojenosť vodičov autobusovej dopravy – aj to len z dôvodu, že jazdia štyria vodiči, ktorí zabezpečujú okružnú linku H ku košickým nemocniciam,“ uviedla s tým, že do ostrého štrajku sa zapojili aj zamestnanci na technicko-hospodárskych i robotníckych pozíciach, a tiež obslužný personál. Môžeme hovoriť o 100-percentnej účasti zamestnancov,“ doplnila.

O tom, či bude štrajk pokračovať aj v stredu, sa má definitívne rozhodnúť na utorkovom spoločnom rokovaní vedenia mesta, DPMK, aj odborov. Ak budú požiadavky zástupcov zamestnancov naplnené, štrajk ukončia. Vindišová to však nepredpokladá, a to aj vzhľadom na to, že primátor Košíc Jaroslav Polaček sa na stretnutí nezúčastní.

Andrea Vindišová: V Košiciach na utorok odborári ohlásili ostrý štrajk. Tentokrát sa nám zamestnávateľ nevyhráža

Košice: Do ostrého štrajku sa zapojili VŠETCI zamestnanci. Od polnoci bude doprava premávať
Vodièi košického dopravného podniku sa v utorok 14. februára 2023 zapojili do neobmedzeného ostrého štrajku. Pod¾a odborárov je zachovaná premávka liniek k obom pracoviskám Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura Košice a vypravené boli aj školské spoje a spoje do oceliarní U. S. Steel. Na snímke zamestnanci DPMK poèas zhromaždenia pred dopravným podnikom mesta Košíc poèas ostrého štrajku. FOTO TASR – František Iván

Hovorca mesta Dušan Tokarčík potvrdil, že primátor je na dlhodobo plánovanej služobnej ceste v Bratislave. „My sme včera dostali prvé oficiálne pozvanie na rokovanie. V princípe nepoznáme ani požiadavky,“ povedal s tým, že mesto verí v konštruktívny dialóg a vyriešenie situácie. Zopakoval, že DPMK dostáva od mesta za posledných päť rokov o 40 percent vyšší príspevok. „V roku 2018 to bolo približne 19 miliónov eur, dnes sme na úrovni 31 miliónov eur,“ skonštatoval. Pripomenul aj pokles počtu cestujúcich. „V aktuálnej finančnej situácii je pre nás neúnosné, aby v Košiciach chodili poloprázdne autobusy a električky,“ dodal. O poklese počtu cestujúcich hovorí aj DPMK, podľa neho je to v súčasnosti približne o 11 percent menej oproti obdobiu pred pandémiou nového koronavírusu.

Generálny riaditeľ DPMK Vladimír Padyšák vysvetlil, že na avizovanom rokovaní chcú dosiahnuť to, aby MHD mohla v tomto roku premávať aspoň tak, ako vlani. „Na to sme žiadali 36 miliónov eur, mesto pridelilo 26 miliónov eur,“ spresnil s tým, že okrem zvýšených nákladov v súvislosti so zdražovaním počítajú aj s navýšením miezd zamestnancov. Kým mesto vyzýva na optimalizáciu riadenia, DPMK tvrdí, že už zabezpečilo úsporu prevádzkových nákladov. Odborári chcú štrajkom upozorniť na to, že nedostatočné financovanie zo strany hlavného akcionára, ktorým je mesto Košice, ohrozuje ohodnotenie zamestnancov aj pracovné miesta.

Ostrý štrajk, ktorý paralyzoval košickú MHD, spôsobil v utorkovej rannej špičke aj zvýšené zdržanie na cestách v meste oproti bežnému dňu.

Košická mestská hromadná doprava (MHD) bude od nadchádzajúcej polnoci premávať tak, ako pred utorkovým ostrým štrajkom. Pre TASR to za odborárov pri Dopravnom podniku mesta Košice (DPMK) uviedla Andrea Vindišová.

„Ostrý štrajk od polnoci prerušujeme,“ uviedla. Potvrdila, že cestujúca verejnosť tak v stredu (15. 2.) bude mať k dispozícii autobusy a električky MHD. „Doprava bude 15. februára od 00.00 h premávať v pôvodnom režime, to znamená autobusy v prázdninovom režime, električky v režime pracovné dni. Nočné spoje s odchodmi zo Staničného námestia o 23.15 h budú vykonané,“ informuje v súvislosti s pozastavením štrajku DPMK na sociálnej sieti.
        Odborári avizovali, že po utorkovom vyhlásení, na ktorom sa popoludní dohodlo vedenie DPMK a niektorí mestskí poslanci, ich čaká ešte rokovanie s vedením DPMK a zasadnutie štrajkových výborov. Odborári o výsledkoch rokovania s DPMK zatiaľ neinformovali.
        Dohoda medzi DPMK a poslancami súvisela s rozpočtom mesta na rok 2023, ktorým sa má mestské zastupiteľstvo (MsZ) zaoberať v marci. DPMK žiadal na dofinancovanie zo strany mesta namiesto 26 miliónov eur sumu 36 miliónov eur. Na základe dohody by to malo byť minimálne 30 miliónov eur. Táto suma sa má aktualizovať po pripravovanej zmene grafikonu a optimalizovaní linkového vedenia. Spoločné vyhlásenie tiež zahŕňa 15-percentné zvýšenie tarifných miezd či predloženie úpravy taríf.
        Odborári uviedli, že dostali garanciu zachovania pracovných miest, no s výsledkom rokovania spokojní nie sú, keďže ich požiadavky neboli naplnené v plnom rozsahu. Podľa generálneho riaditeľa DPMK Vladimíra Padyšáka je uvedená dohoda východiskom k ďalšiemu kolektívnemu vyjednávaniu. Mesto Košice pre TASR uviedlo, že s dohodnutým kompromisným návrhom súhlasí. Pripomenulo, že o rozpočte budú rozhodovať poslanci MsZ.
       

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x