10.1 C
Nitra
utorok, 27 septembra, 2022

Koronavírus potvrdili takmer vo všetkých analyzovaných odpadových vodách

Prítomnosť nového koronavírusu sa potvrdila vo väčšina vzoriek z odpadových vôd. Regionálne úrady verejného zdravotníctva odobrali v spolupráci s prevádzkovateľmi čističiek k 14. februáru 493 vzoriek, z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 469 (95,13 percenta) vzoriek. Analýzu zverejnil na svojom webe Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

V šiestom kalendárnom týždni sa vírus SARS-CoV-2 zistil takmer vo všetkých odobratých vzorkách, jedna bola negatívna. Zaznamenal sa aj stúpajúci trend v kvantitatívnych vyšetreniach, ktoré vyjadrujú koncentráciu RNA vírusu SARS-CoV-2. „Sledovanie vírusovej nálože v odpadových vodách v jednotlivých krajoch poukazuje na zvýšenie vo všetkých krajoch okrem Banskobystrického kraja, kde došlo k poklesu,“ ozrejmil hlavný hygienik Ján Mikas.

Analýza prítomnosti vírusu SARS-CoV-2 v odpadových vodách na Slovensku zodpovedá podľa jeho slov epidemiologickej situácii. Monitoring odpadových vôd je doplnkovým nástrojom na analyzovanie epidemiologickej situácie na Slovensku. Naďalej platí, že regionálne úrady verejného zdravotníctva identifikujú ohniská nákazy prioritne epidemiologickým vyšetrovaním.

ÚVZ SR odporúča, aby boli obyvatelia opatrní a dodržiavali pravidlá R-O-R (rúško-odstup-ruky/dezinfekcia). Tiež odporúča, aby využili čas na skoré zaočkovanie, respektíve preočkovanie treťou dávkou, zvlášť ak majú rizikové faktory, prípadne žijú v spoločnej domácnosti s osobami, ktoré majú rizikové faktory, pracujú, alebo sa o takéto osoby starajú.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články