19.2 C
Nitra
piatok, 9 júna, 2023

Kompenzačné príspevky pre prepustených baníkov sa zvýšili

Kompenzačné príspevky pre prepustených baníkov, ktoré im vyplácajú úrady práce a sociálnych vecí, sa od januára zvýšili o 7,5 %. Vyplýva to z opatrenia rezortu práce a sociálnych vecí, ktoré nadobudlo účinnosť od 1. januára tohto roka. Sumy týchto dávok totiž podľa zákona o kompenzačnom príspevku baníkom vzrástli o rovnaké percento, o aké sa od júla minulého roka zvýšilo životné minimum.

Základná suma kompenzačného príspevku pre baníkov, ktorí pracovali pod zemou najmenej tri roky alebo aspoň šesť rokov, sa od januára zvýšila z 207,50 eura na 223,10 eura mesačne. Ak baník pracoval pod zemou najmenej tri roky, kompenzačný príspevok dostáva jeden rok a ak fáral do baní najmenej šesť rokov, dávku poberá dva roky. Pre baníkov, ktorí pracovali v bani najmenej 10 rokov alebo aspoň 15 rokov, základná výška kompenzačného príspevku od začiatku tohto roka stúpla z 363,10 eura na 390,30 eura mesačne. Po odpracovaní najmenej 10 rokov v bani prepustený baník dostáva príspevok tri roky a ak v bani odrobil aspoň 15 rokov, nárok na kompenzačný príspevok mu trvá sedem rokov.

Od 1. januára tohto roka tiež stúpol koeficient, na základe ktorého sa vypočíta zvýšenie sumy kompenzačného príspevku. Ide o prípady, keď prepustený baník odpracoval viac ako 3 roky v baníctve. Koeficient v tomto prípade išiel nahor z 18,2 na 19,6. Vzrástol aj koeficient, na základe ktorého sa vypočíta zvýšenie sumy kompenzačného príspevku, ak bývalý baník odpracoval v baníctve viac ako 10 rokov, a to z 24,20 na 26. Vyššie koeficienty pre prepustených baníkov znamenajú vyššie kompenzačné príspevky

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články